1 жовтня у світі відзначають День людей похилого віку. А в Україні ще й День ветерана

За міжнародною класифікацією, літньою людиною вважають того, хто досяг 65 років. Нині це понад 640 мільйонів осіб, тобто майже кожна десята людина на Землі.

Світові тенденції

Упродовж останніх десятиліть склад населення світу різко змінився. Із 1950-го по 2010 рік очікувана тривалість життя на загальносвітовому рівні збільшилась із 46 до 68 років. І ця тенденція триває. Прогнозують, що до кінця нинішнього століття ця цифра сягне 81 року.

Водночас 2018-го вперше у світовій історії кількість людей віком 65 років і старших перевищила кількість дітей у віці до п’яти років. Та за прогнозами, світ продовжуватиме старіти: найближчим часом кількість осіб віком 80 + на планеті потроїться. А до 2050 року кількість людей у віковій категорії 60+ досягне двох мільярдів і становитиме більше як 20% світового населення.

Вік щастя

Україна також дотримується цього світового тренду. Наша держава є однією з «найстаріших» країн світу. Отже, підтримка людей старшого покоління — одне з першочергових завдань сучасного суспільства. І саме на допомогу літнім людям, турботу про них, має бути спрямовано чималу частину зусиль громадянського суспільства. Не на словах, а на ділі: заплатити за покупку пенсіонера в магазині, піднести сумку, допомогти сплатити комуналку — саме з таких невеличких пазлів складається картина вікового благополуччя.

Однак від ставлення кожної людини похилого віку до себе також залежить чимало. Не доживати, а жити, шукаючи заняття до душі й радість у кожному новому дні, — таким має стати девіз пенсіонера. Головне — учитися насолоджуватися життям попри проблеми зі здоров’ям, фінансову скруту, відсутність належної уваги, попри втрати й розчарування. Потрібно лише одного разу ступити на цей шлях особистого зростання, подолати своє «не хочу», «не можу», «я вже старий», кажуть психологи. Адже пенсійний вік — це найкращий час для втілення мрій, яскравих хобі, життя задля власного задоволення.

На державному рівні

Проте без підтримки держави людям не обійтися. Міністерка соціальної політики Марина Лазебна запевняє, що Україна має наміри розширювати програми соціального захисту людей похилого віку, розвивати базові послуги. Наразі вивчають питання запровадження сімейних форм догляду за громадянами похилого віку, запроваджують інноваційні послуги, зважаючи на найкращий світовий досвід із залучення громадських організацій.

— Нам потрібна нова філософія старіння, ми повинні позбутися штучних бар’єрів стосовно людей похилого віку. Головною метою політики має стати інклюзія людей поважного віку в активне життя, зокрема економічне, соціальне, культурне. Наші люди — колосальний ресурс, актив нашої країни, і це справедливо для людей будь-якого віку за наявності відповідної державної політики та розуміння в суспільстві, — наголосила очільниця відомства.

Окрема тема: цифровий світ для всіх

Щороку Міжнародний день людей похилого віку має свою тему. 2021-го його девізом стало гасло «Цифрова рівність — для всіх вікових груп». Його мета — боротися зі стереотипами, забобонами й дискримінацією, пов’язаними із цифровою інтеграцією літніх людей. Одне слово, цей день має ще раз нагадати: наш обов’язок допомогти людям поважного віку адаптуватися в сучасному цифровому світі.