ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

5 ознак гіпоглікемії

Гіпоглікемія — це патологічний стан, пов’язаний з аномально низьким рівнем глюкози в крові. Це дуже небезпечно.

З нападами гіпоглікемії можуть стикнутися люди, які хворіють на цукровий діабет, мають важкі захворювання печінки й підшлункової залози, негаразди в роботі травного тракту, порушення функцій ендокринних залоз (кори надниркових залоз, гіпофіза), деякі інфекційні хвороби (енцефаліт, менінгіт). Важливо розуміти, як організм дає знати про низький рівень глюкози, щоб вчасно забити на сполох.

Голодний, злий і спітнілий

Постійний голод. За легкої форми гіпоглікемії відчуття голоду зазвичай виникає раптово. Це реакція відповідного мозкового центру на низьку концентрацію глюкози в крові. Раптовий голод нерідко з’являється в діабетиків на фоні фізичних навантажень, порушень харчового режиму або некоректного застосування цукрознижувальних засобів. Голод може супроводжуватися нудотою. У здорових людей, котрі дотримуються низьковуглеводної дієти, несподіваний голод виникає також через відмову від продуктів, багатих на клітковину (овочів, фруктів, каш). Саме вони, потрапляючи в шлунок, створюють тривале відчуття ситості. У разі повної відмови від вуглеводів людина може бути голодною постійно, навіть відразу після вживання їжі.

Головні болі. Наслідком значного зниження рівня глюкози в крові зазвичай стає падіння артеріального тиску. У підсумку виникає головний біль, який часто супроводжується запамороченням. Іноді виникають короткочасні порушення мовлення й візуальні ефекти, такі як роздвоєння зображення або кольорові плями перед очима.

Порушення в роботі центральної нервової системи. Людський організм використовує глюкозу як універсальне джерело енергії. У разі її дефіциту в крові особливо страждають нервові клітини, тому ознаки погіршення роботи головного мозку виникають практично відразу.

Порушення терморегуляції. Дефіцит «універсального палива» погано позначається на стані всіх органів і систем людського тіла. Під час нападу гіпоглікемії хворий може відчувати озноб, скаржитися на холод у пальцях рук і ніг. Можлива поява холодного поту (пітніють задня поверхня шиї і вся волосиста частина голови). Якщо напад гіпоглікемії стається вночі, рясно пітніє все тіло — людина прокидається в абсолютно мокрій білизні.

Перепади настрою. Глюкоза бере участь у процесі вироблення «гормону щастя» — серотоніну. У разі браку цього гормону людина перестає діставати задоволення від життя, стає напруженою і похмурою. Крім того, дефіцит глюкози гнітюче діє на роботу головного мозку. У хворого можуть виникнути тривожність, страх або надмірне збудження. У важких випадках можна спостерігати неадекватну поведінку або спалахи невмотивованої агресії.

**************

Ігнорувати не можна!

Хворі на цукровий діабет зазвичай вміють контролювати рівень глюкози в крові й знають, що треба робити для його нормалізації. Для мало поінформованої людини, яка стикнулася з гіпоглікемією вперше, ця ситуація дуже небезпечна. Важкий напад, який супроводжується сплутаністю свідомості, порушенням мови й координації рухів, а також блювотою, потребує лікарського втручання, такому хворому треба терміново викликати швидку допомогу.

Напад легкої гіпоглікемії можна зняти самому, прийнявши 12—15 г легко засвоюваних (так званих швидких) вуглеводів:

  • склянку теплого чаю з 2 ч. ложками цукру;
  • два шматочки цукру-рафінаду;
  • 2 ч. ложки меду (їх краще повільно розсмоктати в роті);
  • 150 мл пакетованого фруктового напою або соку;
  • одна шоколадна цукерка або дві часточки молочного шоколаду;
  • один банан;
  • п’ять-шість штук кураги.

Протягом півгодини після вживання одного із цих засобів стан хворого має поліпшитися. Однак зняття нападу не означає, що проблему розв’язано. Симптоми гіпоглікемії не можна ігнорувати: дефіцит глюкози в крові може призвести до розвитку серйозних патологій. Якщо напади повторюються, потрібно терміново звернутися до лікаря, відмовившись від дотримання низьковуглеводної дієти.