ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР
ВІСНИК
ВІСНИК

А чи знаєте ви про свої пільги?

У редакцію часто надходять листи й дзвінки від читачів із запитаннями щодо пільг і соціальних гарантій ветеранам праці та дітям війни. Розбираємо цю тему докладніше.

В українському законодавстві існує чимало нормативно-правових актів, що гарантують особам літнього віку, ветеранам праці та дітям війни певний перелік пільг і гарантій. І хоча цей перелік є доволі об’ємним і різноплановим, більшість із передбачених законом пільг, на жаль, є несуттєвими або ж такими, що практично не здійснюються через відсутність фінансування. А ще літні люди часто не реалізують ці пільги через юридичну необізнаність. Ліквідувати деякі прогалини в правових знаннях наших читачів «Кур’єру» допоміг директор Богодухівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Дмитро Перепелиця.

Ветеранам праці

Статус ветерана праці підтверджується відповідним посвідченням ветерана праці, яке видають за місцем проживання ветерана органи соціального захисту населення, а ветеранам-військовослужбовцям — органи, що здійснюють  нарахування та виплату їм пенсії. Посвідчення видають безкоштовно. Воно обов’язково має містити особистий підпис ветерана праці, його фотографію, печатку органу, що видав посвідчення.

Пільги як соціальні гарантії для ветеранів праці передбачає Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні». Зокрема, такими пільгами є:

– користування в разі виходу на пенсію чи зміни місця роботи поліклініками, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;

– першочергове безкоштовне зубопротезування (за винятком протезування із дорогоцінних металів), за умови, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (2020 року — 2940 грн);

– переважне право на забезпечення санаторно-курортним лікуванням, а також на компенсацію вартості самостійного санаторно-курортного лікування в порядку і розмірах, що визначає уряд;

– щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;

– першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках і першочергова госпіталізація;

– використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час;

– одержання додаткової відпустки за власний рахунок строком до двох тижнів на рік;

– переважне право на забезпечення жилою площею за умови, що особа потребує поліпшення житлових умов;

– відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва;

– першочергове одержання позики на індивідуальне (кооперативне) житлове будівництво з погашенням її протягом 10 років починаючи з п’ятого року після завершення будівництва;

– першочергове одержання позики для будівництва або придбання дачних будинків і благоустрою садових ділянок;

– переважне право на вступ до садівницьких товариств (кооперативів), кооперативів із будівництва та експлуатації колективних гаражів;

– переважне право на встановлення домашніх (стаціонарних) телефонів;

– звільнення від плати за землю.

Дітям війни

Основи соціального захисту дітей війни та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг закріплено в Законі України «Про соціальний захист дітей війни», який передбачає такі пільги:

– право на переважне залишення на роботі в разі скорочення чисельності або штату працівників;

– використання чергової відпустки у зручний для них час;

– одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;

– виплата допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

– першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва;

– право на 25-відсоткову знижку при платі за користування комунальними послугами (газом, електроенергією тощо) в межах середніх норм споживання за умови, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (2020 року — 2940 грн).

Також діти війни, які є особами з інвалідністю, мають право на стаціонарну медичну допомогу в госпіталях для ветеранів війни та у військово-медичних закладах охорони здоров’я (госпіталях). Однак госпіталізація здійснюється за наявності відповідних показань і вільних місць у таких медичних закладах.

Пільги надають (застосовують) із дня звернення особи щодо надання (застосування) пільг.

Виявлення, взяття на облік, обстеження умов життя громадян похилого віку (зокрема ветеранів праці та дітей війни), які потребують догляду, здійснюють органи соціального захисту населення, територіальні центри і відділення соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян за місцем проживання таких осіб.

Місцеві пільги

Водночас місцева влада (міська, сільська, селищна ради, адміністрації), підприємства, установи та організації можуть установлювати за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткові гарантії та пільги щодо соціального захисту громадян похилого віку (окремим категоріям жителів). Серед таких пільг найчастіше бувають:

– безкоштовний проїзд у міському комунальному транспорті;

– часткова компенсація вартості житлово-комунальних послуг та деякі інші.

Важливо також те, що всі українці, які досягли пенсійного віку (зокрема ветерани праці та діти війни), користуються правами і гарантіями, передбаченими для людей похилого віку. Зокрема це виплата соціальної допомоги на догляд самотнім громадянам, які досягли похилого віку, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам».

Громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами.

В необхідних випадках громадян похилого віку забезпечують протезами, слуховими апаратами, зубопротезуванням. Зазначені види протезної допомоги надають їм безоплатно або на пільгових умовах (за винятком зубних протезів із дорогоцінних металів) у порядку, що встановлює уряд України.