ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

А ви регулярно прасуєте шкарпетки?

Приємний відпочинок на пляжі, в басейні чи сауні може закінчитися великою неприємністю: грибком стопи й нігтів. Ризик заразитися ним особливо зростає влітку, коли ми часто ходимо босоніж, а ноги дуже пітніють від спеки. У теплі й волозі грибок легко може прорости на шкірі людини. 

Це захворювання потрібно лікувати в дерматолога: лише він може правильно підібрати належні медикаменти. Лікування забирає зазвичай багато часу і є доволі клопітким, потребує від людини неабиякого терпіння. Про це читачам «Кур’єра» розповів завідувач дерматовенерологічного відділення ЦРП Печерського району столиці Владислав Підлубний.

Справа багатьох тижнів

– Владиславе Петровичу, чому одна людина все життя ходить, наприклад, у басейни й сауни — і нічого, а хтось піде один раз за компанію – і повернеться з грибком?

– Шкіра людини весь час оновлюється, лусочки відлітають разом зі спорами грибка, які на ній були. Якщо спори не встигли прорости, можна вважати, що людина позбулася захворювання. Та коли грибок потрапив на травмовану шкіру, особливо в людини похилого віку, в якої процеси відлущування уповільнюються, то за відсутності належного імунітету він може прорости. Тобто від не дуже агресивних грибків шкіра може звільнитися сама завдяки природному відлущуванню. А в разі проростання грибка потрібне медикаментозне лікування.

– Який спосіб лікування можна вважати бюджетним?

– За допомогою звичайнісінького йоду. Він, до речі, є одним із компонентів різноманітних протигрибкових кремів, мазей та розчинів. Йод, точніше його п’ятивідсотковий розчин, чинить антивірусну й протигрибкову дію. Однак його треба застосовувати обережно, щоб не спалити шкіру.

– Чи можна лікувати йодом грибок нігтів?

– Грибок проростає в саму пластину нігтя, котру розчин йоду не може просякнути. Тож для лікування нігтів лікарі рекомендують інші засоби.

– Скільки триває лікування? На інтернет-форумах люди пишуть про багатомісячні курси.

– Грибок шкіри можна вилікувати за три-шість тижнів. Річ у тім, що в молодих людей усі шари шкіри оновлюються за три тижні. Чим старша людина, тим довше триває цей процес. У людей похилого віку він може займати навіть шість тижнів. А оскільки грибок вражає всі шари шкіри, то лікарські засоби потрібно застосовувати доти, доки оновляться всі шари.

Щодо грибка нігтів, то його лікують довше. Адже нігтьова пластина на ногах повністю оновлюється за чотири-шість місяців, на руках — за три-чотири. І грибок треба лікувати до повного оновлення пластини.

– У людей похилого віку виникає багато проблем через грибок на стопах. Його лікують в якийсь особливий спосіб?

– Грибок на стопі — це грибок шкіри. Однак шкіра в цьому місці дуже товста, і якщо грибок проріс дуже глибоко, то потрібно буде тривалий час застосовувати лікувальні мазі та розчини. Скільки саме доведеться лікувати хворобу, залежатиме від характеру ураження.

– Які ознаки грибкового захворювання? Чи можна їх сплутати із симптомами інших хвороб?

– На шкірі виникає почервоніння: плями різної конфігурації з чіткими або розмитими краями. Грибок спричиняє свербіж. Але такі симптоми має і короста, і алергія, вони також можуть виникнути після контакту з агресивними рослинами. Тобто почервоніння та свербіж не є ознаками тільки грибка. З’ясувати ситуацію і встановити діагноз може тільки лікар.

Гігієна й відповідальність

– Як зменшити ризик підхопити грибок?

– Насамперед потрібно дотримуватися певних правил гігієни. Вони дуже прості. Наприклад, ніколи не користуватися одягом і взуттям сторонньої людини. У басейни й сауни ходити лише у своєму взутті.

– Легко сказати — не користуватися чужими речами. У житті бувають різні ситуації. У магазинах, наприклад, доводиться міряти одяг чи взуття після багатьох людей.

– Справді. Та чому б не взяти із собою домашні шкарпетки, коли йдете купувати туфлі або черевики? Чому не пропрасувати з внутрішнього боку чужий або щойно куплений одяг? Якщо ви дбаєте про здоров’я своє та своєї сім’ї, то й нову постільну білизну пратимете належним чином, у воді відповідної температури, і домашні капці після найдорожчих гостей митимете.

– Якою має бути температура прання та прасування?

– Спори більшості грибків гинуть за температури, яка перевищує 60 градусів. Тож постільну та нижню білизну, літні світлі шкарпетки потрібно прати за такої, або навіть вищої температури. Щодо зимових шкарпеток, які можуть линяти від гарячої води, то їх треба ретельно прасувати.

– Прасувати шкарпетки?!

– Не іронізуйте, це потрібно робити обов’язково. Так само ретельно треба прасувати постіль, якщо її прали у воді низької температури. Грибок боїться гарячого й буйно розростається в теплому — от і робіть висновки.

– А чи потрібно обробляти шкіру й нігті якимись препаратами для профілактики грибкових захворювань?

– Бажано застосовувати спеціальны протигрибковы засоби. І не лише для стоп, пальців рук, нігтів, а й для взуття. Щоб зменшити вірогідність проростання грибка, достатньо раз на місяць обробляти нігті й шкіру на найвразливіших ділянках спеціальними кремами, спреями чи п’ятивідсотковим розчином йоду. А взуття треба не лише протирати розчинами, а й добре просушувати після використання. Особливо ретельно варто обробляти ступні після пляжу, лазні, інших місць, де люди зазвичай ходять босоніж. Якщо робити відповідні процедури регулярно, то ризик зараження грибком зменшується на 90 відсотків.

– А звичайного мила, наприклад, господарського чи дьогтьового, недостатньо?

– Звичайне мило неефективне в боротьбі проти грибка, бо не чинить протигрибкової дії. Воно може змити бактерії з поверхні шкіри, але зруйнувати грибок не може. Для лікування цього захворювання існують ефективні лікарські засоби, які дерматолог зазвичай рекомендує хворому.

– Багато людей не сприймають грибкові захворювання всерйоз, мовляв, посвербить і перестане…

– Річ у тім, що певна кількість грибка завжди є на нашій шкірі. Буває, що шкіра сама від нього звільняється завдяки лущенню. У такому разі достатньо лише гігієнічних процедур.

Та коли грибок проріс і почав виділяти токсини, в організмі з’являється додатковий пусковий механізм для розвитку алергій, підвищення артеріального тиску, виникають проблеми з печінкою, і це вже не дрібниці.

– Грибкове захворювання передається від однієї людини до іншої, лікують його довго. Чи значить це, що людину з грибком у сім’ї треба певним чином ізолювати?

– Людина, що страждає на це захворювання, має бути відповідальною. Наприклад, мити після себе душову кабіну чи ванну. У разі потреби за неї це можуть зробити родичі. Якщо людина вдома сама собі робить манікюр або педикюр, то вона повинна використовувати для вражених нігтів інший інструмент. Якщо такої можливості немає, то вона має дезінфікувати його протигрибковим спреєм чи йодом.

– А чи можна допускати таку людину до кухні?

– Людину з грибком нігтів на кистях точно не можна допускати до нарізання салату чи хліба. Тобто до тих продуктів, які не піддають термічній обробці. Недарма працівників із грибком не допускають до роботи в закладах громадського харчування.

– А ось ще одна поширена ситуація: у бабусі грибок на нігтях рук, а вона плете шкарпетки для онука.

– Будьте певні, що в онука може з’явитися грибок на стопах. Принаймні, така загроза існує.

– Вважають, що проблему грибка допомагають розв’язати вітаміни, зокрема, вітамін А.

– Вітаміни просто поліпшують імунітет, запобігають багатьом хворобам, наприклад, збільшують вірогідність того, що грибок не з’явиться. Та коли людина вже захворіла, жоден вітамін її не вилікує.

А взагалі варто зазначити, що деякі аспекти індивідуального спротиву людей грибковим захворюванням досі не з’ясовано.

*************

Народні засоби від грибка стопи

Використання лікарських препаратів проти грибка стопи можна поєднувати із застосуванням народних засобів.

Наприклад, узяти 70-відсотковий розчин оцтової есенції. Одну столову ложку есенції розвести в літрі води. Опустити ступні в отриманий розчин на 20 хвилин. Після цього змастити їх камфорним спиртом.

Також у лікуванні грибка стоп допомагають ванночки з міцних настоїв календули, полину, чебрецю та кореня лопуха.

*************

Подарунок від тварин

– Якщо людина заразилася грибком від тварини, то може виникнути стригучий лишай. Грибок, який спричиняє цю хворобу, живе на шерсті тварин і приживається в людини на голові, серед волосся. У дітей він руйнує частину волосяного покриву. У дорослих цей грибок не проростає, адже старші люди мають іншу, ніж діти, структуру волосся, котра більш захищена від впливу спор грибка. Лікування стригучого лишая триває від трьох тижнів до півтора місяця залежно від місця розташування та кількості вогнищ.

*************

Дезинфікуємо взуття

Просушене й провітрене взуття спочатку треба протерти ватою, змоченою в 70-відсотковому розчині оцтової есенції. Потім на добу покласти його в щільно закритий поліетиленовий пакет. Після цього взуття треба знову добре провітрити. Можна також раз на три місяці обробити його зсередини протигрибковим спреєм з аптеки.