ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Алло, редакція?..

Першого дня осені «Пенсійний кур’єр» організував для своїх читачів чергову гарячу телефонну лінію. У нашому газетному звіті пропонуємо дізнатися, які пенсійні питання цікавили людей цього разу.

Підвищення пенсій — тема, яка не оминула жодну телефонну лінію «Пенсійного кур’єра». Цього разу її підняв наш постійний читач із Харківщини.

 — Мені 79 років, я учасник бойових дій, з липня мені пенсію підвищили на 900 грн. Але чув, що цій категорії осіб мають збільшити пенсію ще і в вересні. Чи правда це?

— Шановний, Вам підвищили пенсію, саме як учаснику бойових дій, у липні. Таке підвищення здійснювалось тим учасникам бойових дій, у яких був невисокий заробіток і які відповідно мали невелику пенсію. Якщо раніше держава гарантувала таким людям мінімальну пенсійну виплату в розмірі 165% прожиткового мінімуму, то з 1 липня цього року відсоток було збільшено до 210, а це 3893 грн.

А от із вересня ніякого збільшення пенсії для учасників бойових дій, та й узагалі для інших категорій населення, не передбачається.

Зате з 1 жовтня Вам як людині, яка досягла 75-річного віку, буде встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 400 грн. Ви отримуватимете ці додаткові 400 грн доти, поки не досягнете віку 80 років, а після настання цієї вікової позначки, замість 400 грн уже матимете 500.

Не залишилися поза увагою додзвонювачів і липневі доплати до військових пенсій.

 — Я колишній працівник МВС, ще 2019 року виграв суд і тоді мою пенсію підвищили на 1920 грн. А тепер, у липні, коли всім дали доплату 2000 грн, я отримав лише якісь копійки, гривень 80. Чому так?

— Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 передбачено, що з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їхніх пенсій, визначених відповідно до статті 13 Закону № 2262 на 01.03.2018, встановлюється щомісячна доплата в сумі 2000 гривень. При цьому у разі, якщо після 01.03.2018 пенсію зазначеним особам переглядали (перераховували), щомісячна доплата в сумі 2000 грн не виплачується, окрім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягла 2000 гривень, щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Вам за рішенням суду додали 1980 грн, а це менше, ніж оці «загальні» 2000. Тому вам щомісячну доплату встановили в сумі, що не вистачає до 2000 грн, тобто якраз оці 80.

Від військовослужбовця надійшло й таке «технічне» запитання.

 — Я військовослужбовець, отримую грошове забезпечення. Переглядаючи свої персональні дані на вебпорталі Пенсійного фонду, бачу, що інформація про заробітну плату там є тільки з  червня 2016 року, хоча я працював і до цього періоду, чому?

— Дійсно, до червня 2016 року інформація щодо нарахованого грошового забезпечення відсутня, оскільки чинний на той час порядок подання звітності не передбачав подання силовими структурами звітів про суми грошового забезпечення у розрізі застрахованих осіб. Така можливість законодавчо була закріплена лише з 1 червня 2016 року, тому саме з цього часу така інформація і є на вебпорталі. При цьому законодавством визначено, що якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (окрім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Цікавим пенсійним нюансом поцікавився під час свого телефонного звернення читач зі Львівщини.

 — Моя знайома за радянських часів, у 1980-ті роки, працювала за основним місцем роботи, а також додатково підробляла прибиральницею. І там, і там вона мала трудову книжку. Тепер, звертаючись по пенсію, вона хоче здати до Пенсійного фонду довідки про зарплату як із основного місця роботи, так і з організації, де вона працювала прибиральницею. Наскільки це можливо?

— Так, можна надавати дві довідки про зарплату за один і той самий період, довідка за сумісництвом теж буде враховуватися. При цьому заробіток урахується за будь-які 60 місяців стажу до липня 2000 року та за страховий стаж, починаючи з липня 2000-го.

— Хочу зазначити, що для того, щоб врахувати таку довідку, буде зроблена перевірка правильності її видачі. Тобто дані про заробіток мають бути зазначені  на підставі первинних документів. Але право таке, подати дві довідки, людина має.

Ще одна проблема «спливла» на поверхню під час такого дзвінка з Луцька.

 — Мій чоловік вийшов на пенсію по інвалідності 2010 року. Він продовжує працювати на 0,25 ставки. Нещодавно ми виявили такий момент: у формі ОК-5 за 2003 рік є уся інформація про стаж чоловіка для нарахування пенсії, а у пенсійній справі дані відсутні. Як це можна пояснити?

— Пояснити це можна так. 2010 року, коли ваш чоловік ішов на пенсію, діяла норма, що стаж до 1 січня 2004 року обов’язково має бути підтверджено трудовою книжкою або відповідною довідкою. Судячи з усього, у вашого чоловіка такого запису чи документа не було. Оскільки факт роботи не було підтверджено, його й не зарахували до стажу, бо дані персоніфікації за період до 1 січня 2004 року тоді не брали. Але в грудні 2015 року було внесено зміни до постанови Кабміну № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». І ці зміни передбачають, що стаж до 1 січня 2004 року також може рахуватися за даними Реєстру застрахованих осіб. Отож, якщо Ваш чоловік продовжує працювати, то він має право звернутися до свого територіального управління з заявою про перерахунок пенсії, у якій треба обов’язково зазначити, щоб Вам зарахували стаж та заробіток по персоніфікації з урахуванням грудневих змін 2015 року. Існує ймовірність, що цей період до стажу додадуть і відповідно врахують заробіток по персоніфікації.

Пенсіонерка з Хмельниччини хотіла вияснити проблемні моменти щодо стажу свого чоловіка.

 — Хочу з’ясувати таке: моєму чоловікові за 1987 рік, коли він працював у колгоспі, не зарахували певні періоди стажу. Ми вже і документи в архіві взяли, і зверталися у Пенсійний фонд України, але «віз і нині там»: розгляд нашого питання з Києва знову перенаправили в область, і воно так і не вирішилося…

— Ви знаєте, не бачивши документів, я не можу Вам сказати, чому, з якої причини не зарахували стаж. Можливо, трудова книжка не містить усіх необхідних записів, можливо, ще якісь нюанси, — є досить-таки чимало обставин, які є необхідними  при зарахуванні стажу. Аби розібратися з Вашим питанням, потрібно бачити папери. Тому напишіть, будь ласка, ще раз листа у Пенсійний фонд України, викладіть проблему, долучіть копії тих нових довідок, що ви взяли в архіві, і обов’язково зазначте, щоб із проблемою розібралися саме у Києві, у центральному апараті.

Дотичним до теми стало і наступне питання

 — Чи зараховується до стажу особи робота в колгоспі, якщо така робота виконувалася до досягнення 14-річного віку?

— Роботу в колгоспі, дійсно, починають зараховувати до стажу тільки після настання 14-річного віку. Пояснення тут просте: робота в колгоспі рахується на підставі членства в колгоспі, а за чинним на той час законодавством діти до 14 років просто не мали права бути членами колгоспів.

 Пенсіонер із Києва обурювався з приводу ось такої проблеми.

 — Я маю інвалідність третьої групи, отримую пенсію на пошті. Раніше виплату мені здійснювали п’ятого числа, а тепер перенесли на 19. У цей період на пошті страшенна кількість людей, останнього разу вистояв у черзі пів дня. Чому так сталося?

 —Справа в тому, що відповідно до статті 47 Закону пенсію виплачують щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця.

Відповідно до пункту 2.5 Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв’язку, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 за № 592/16608, не пізніше як за три робочі дні до початку виплатного періоду органи Пенсійного фонду надають поштамтам, вузлам (центрам) поштового зв’язку відомості за формою В1-М, скомплектовані за виплатними об’єктами поштового зв’язку.

Підвищенням пенсій чорнобильцям поцікавилася читачка із Сумщини.

 — Я маю інвалідність II групи, проживаю у зоні радіаційного забруднення. Як має зрости моя пенсія з 1 липня?

 — Законом України від 29.06.2021 № 1584-IX «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» внесено зміни до статті 54 Чорнобильського Закону № 796, відповідно до яких із 01.07.2021 розмір пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчим, зокрема для осіб з інвалідністю II групи, 4800 гривень. Враховуючи зазначене, з 01.07.2021 ваша пенсія по інвалідності збільшилася з 2317,50 до 4800 гривень. До зазначеного розміру встановлено додаткову пенсію у розмірі 227,76 грн.