ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Чи маю я право одержувати чоловікову пенсію?

Дедалі частіше наші читачі звертаються до ПЕНСІЙНОГО ГІДА з проханням надати фахове роз’яснення пенсійних питань, які їх хвилюють. Сьогодні допомоги потребує жителька Херсона Маргарита Семенівна.

ЇЇ чоловік — особа з інвалідністю І групи, помер у вересні 2018-го. А в жовтні нинішнього року Маргарита Семенівна досягла пенсійного віку й зібралась оформити пенсію. Чи має вона право на вибір: одержувати пенсію за померлого чоловіка чи власну, зароблену пенсію за віком?

— Я постійно слідкую за роз’ясненнями Пенсійного гіда у вашій газеті й знаю, що цього року жінки, які народилися в період із 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року, можуть вийти на пенсію після досягнення віку 59 років 6 місяців. Я народилася 28 березня 1961 року, тож, напевно, маю право на таку пенсію. Але думаю, що її розмір буде не дуже великий. Одразу після закінчення технікуму 1982 року пішла в декрет, народила сина. Через три роки народилася донька, яка дуже хворіла, тож я мусила сидіти вдома й не працювати. Згодом, 1994 року влаштувалася кухаркою в школу. Зарплата була маленька, зате діти постійно на очах. Там і працювала, аж доки в чоловіка стався інсульт і треба було за ним доглядати. Звільнилася 2013-го, і п’ять років, аж до смерті чоловіка моєю основною роботою був догляд за ним. А після його смерті працювати не пішла, сили не стало. Тож, можливо, мені краще оформити пенсію у зв’язку з втратою годувальника за померлого чоловіка. За життя він одержував щомісяця більше як 6000 грн пенсії. Чи маю я право на таку пенсію, чи мені можуть призначити тільки мою, зароблену? Допоможіть з’ясувати, будь ласка.

ПЕНСІЙНИЙ ГІД коментує

Справді, відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Інакше кажучи, питання щодо вибору того чи іншого виду пенсії особа вирішує сама, зазвичай з точки зору доцільності, однак за умови, що вона має на них право.

Пропоную з’ясувати, чи маєте Ви право на ці види пенсії, і який варіант буде більш вигідний для Вас.

Насамперед з’ясуємо, хто має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Статтею 36 Закону 1058 встановлено, що пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії за III групою інвалідності (від 1 до 15 років — залежно від віку, у якому настала смерть). Якщо годувальник на час смерті був пенсіонером, то така пенсія призначається незалежно від тривалості страхового стажу.

Непрацездатним членом сім’ї, котрий має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, є зокрема один із подружжя (чоловік чи дружина померлого), якщо є особою з інвалідністю або досяг (досягла) пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058 і перебував (перебувала) на утриманні померлого годувальника.

***

Зверніть увагу!

У Вашому випадку для того щоб визначити Ваше право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, потрібно з’ясувати, чи маєте Ви право на пенсію за віком.

***

Статтею 26 Закону 1058 визначено, що жінки, які народилися в період із 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року, мають право на пенсію за віком після досягнення віку 59 років 6 місяців.

 — А який страховий стаж мені треба мати для призначення такої пенсії?

ПЕНСІЙНИЙ ГІД пояснює

На визначення права на пенсію за віком впливає наявність страхового стажу на час досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону 1058. Зокрема, 2020 року жінки, які народилися в період із 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року, мають право на пенсію за віком після досягнення віку 59 років 6 місяців за наявності не менше як 27 років страхового стажу.

Тобто якщо Ваш стаж становить менше як 27 років, то розгляд питання про призначення пенсії за віком, а отже, пенсії у зв’язку з втратою годувальника може бути відтерміновано щонайменше на три, а то й на п’ять років. Поясню. Якщо страхового стажу недостатньо, то право на пенсію за віком може настати після досягнення 63 років, тоді потрібно менше страхового стажу. Скажімо, 2024-го, коли Вам виповниться 63 роки, потрібно мати не менше як 21 рік стажу. Якщо ж такого стажу не буде, право на пенсію за віком може настати в 65 років за наявності страхового стажу не менше як 15 років.

Ті, хто має страховий стаж, менший за 15 років, можуть розраховувати хіба що на державну соціальну допомогу.

Таким чином, для того щоб з’ясувати, чи маєте Ви право на пенсію за віком, а отже, на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, треба порахувати Ваш страховий стаж.

Звертаю увагу, що згідно зі статтею 24 Закону 1058 страховий стаж, набутий після 1 січня 2004 року, обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. І це є період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Стаж за періоди роботи до 01.01.2004 обчислюється на підставі документів і в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набуття чинності Закону 1058.

Періоди трудової діяльності до 01.01.2004, які зараховуються до страхового стажу, визначено статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Ними, зокрема, є час навчання за денною формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, професійно-технічних навчальних закладах, догляду непрацюючої матері за дитиною до досягнення нею трирічного віку тощо. Стаж до 1 січня 2004 року обчислюється зазвичай за даними трудової книжки.

 Пропоную приблизно порахувати Ваш страховий стаж.

Судячи з Вашої розповіді, три роки (по 1982-й) Ви навчались у технікумі, потім по 1988-й здійснювали догляд за дітьми до трирічного віку, із 1994-го по 2013-й без перерв працювали в школі. Виходить приблизно 28 років.

Однак є ще один нюанс. Якщо Ви в період догляду за чоловіком як непрацююча працездатна особа, яка здійснювала догляд за особою з інвалідністю I групи, одержували допомогу, надбавку чи компенсацію, котру відповідно до законодавства виплачують органи соціального захисту, то такий період догляду Вам також зарахують до страхового стажу за даними системи персоніфікованого обліку (пункт 9 статті 11 Закону 1058).

— Так. Я одержувала таку допомогу, але не всі п’ять років, а тільки близько трьох років із 2015-го по вересень 2018-го, пізно дізналася про таку можливість.

Отже, цей період Вам також зарахують до страхового стажу. Тож за попередніми розрахунками Ваш страховий стаж становить близько 31 року.

Однак для точнішого підрахунку і визначення права на пенсію за віком раджу Вам звернутися до спеціалістів територіального органу Пенсійного фонду України у Вашому місті, оскільки потрібно точно знати, що в період із 2004-го по 2013 рік, коли Ви працювали в школі, Ваша заробітна плата не була меншою за мінімальну.

— Я зрозуміла, що маю право на обидва види пенсії. А як визначитись, який із них вигідніший для мене?

 ПЕНСІЙНИЙ ГІД пояснює

Згідно зі статтею 37 Закону 1058 пенсія у зв’язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї призначається в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника.

Маргарито Семенівно, якщо Вашому померлому чоловікові пенсію було нараховано в сумі 6000 грн, то Вам може належати 50%, тобто 3000 грн. Це якщо чоловіку до пенсії не було встановлено надбавки або підвищення, передбачені законодавством.

Щодо розміру Вашої пенсії за віком, то вона обчислюється за нормами статей 27 і 28 Закону 1058, тобто залежить від тривалості страхового стажу і розміру заробітку.

Тож якщо протягом трудової діяльності Ваша заробітна плата була невелика, є імовірність, що Вашу пенсію може бути обчислено в мінімальному розмірі. Тоді, можливо, Вам буде вигідніше оформити пенсію у зв’язку з втратою годувальника за померлого чоловіка.

У будь якому разі Ви самі маєте вирішити це питання, а допоможуть Вам визначити доцільність фахівці органів Пенсійного фонду.