Чи може інша людина (шахрай) оформити кредит за фотографіями моїх документів (перша і друга сторінки паспорта, реєстрація, ідентифікаційний код), зробленими на телефон?

Якщо кредит оформляється в банку, то описана ситуація можлива тільки в тому разі, якщо шахрай у змові з працівником банку, який оформляє кредит, тому що в банку кредитний договір підписує безпосередньо особа, яка бере кредит, і працівник банку зобов’язаний перевірити наявність і вірогідність паспорта, відповідність інформації в ньому тощо.

Проте сьогодні існують віртуальні банки, які в Інтернеті оформляють банківські картки, на які (після такого спрощеного оформлення) надають кредитні послуги. У такому разі під час оформлення достатньо тільки фотографій документів (паспорта картки з кодом). Під час отримання такої картки (у пункті отримання) просто фотографують громадянина, який її отримує, разом із карткою і особливо ретельно ніхто не звіряє фотографії отримувача картки і того, на кого її оформлено.

Отже, за певних обставин ситуація, про яку Ви запитуєте, можлива, а це ще раз підтверджує необхідність дотримуватися правила: не поширювати фотографії своїх документів у мережах, месенджерах тощо. Якщо кредит оформлено неправомірним шахрайським способом, доволі складно визнати його недійсним. Зробити це можна тільки в судовому порядку.

Якщо Ви допустили ситуацію, за якої шахраї можуть скористатися фотографіями Вашого паспорта і картки з кодом, можете направити в кілька банків офіційну заяву, у якій зазначити Ваші дані й повідомити, що не відкривали й не збираєтеся найближчим часом там відкривати жодні рахунки й отримувати картки. Таких банків, які діють за спрощеною процедурою оформлення карток, сьогодні існує небагато.