ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР
ВІСНИК

Чи виплачуватимуть мені пенсію за вислугу років?

До ПЕНСІЙНОГО ГІДА звернулася жителька Житомира Наталія Петрівна. Вона попросила допомогти розібратись у складнощах пенсійного законодавства щодо визначення права на пенсію за вислугу років.

Наталія Петрівна багато років працювала лікарем-терапевтом у міській лікарні, планує вийти на пенсію, однак не впевнена, що у зв’язку зі змінами в законодавстві має таке право.

— У серпні мені виповниться 54 роки. Одразу після закінчення медфаку університету 1987 року почалася моя медична кар’єра. Спочатку як молодого спеціаліста мене направили лікувати людей у поліклініку одного з районних центрів області. Там одружилася, народила доньку. Після декрету працювала лікарем у місцевому санаторно-курортному закладі. 1995 року чоловіка перевели в Житомир, так я потрапила на роботу в міську лікарню. До останнього часу була лікарем-терапевтом, а тепер завдяки медичній реформі я сімейний лікар. Здавалося б, робота не надто напружена, однак у сьогоднішніх умовах особливого задоволення не приносить: зарплата невелика, навантаження значне, та ще й реформа постійно вносить якісь корективи. От і не знаю що робити: іти на пенсію, звісно, якщо маю на це право, залишатися працювати в лікарні чи йти працювати в інше місце, не пов’язане з медициною?

ПЕНСІЙНИЙ ГІД пояснює

— Я так розумію, Вас цікавить питання, чи маєте Ви право на пенсію за вислугу років.

Справді, пунктом 2-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) передбачено право на пенсію за вислугу років, зокрема, медпрацівників за умови, що на день набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VII, тобто  на 11 жовтня 2017 року, вони набули спецстаж, необхідний для призначення такої пенсії.

Іншими словами: законом передбачено, що особа, яка на 01.04.2015 мала 25 років спеціального стажу, на 31.12.2015 — 25 років 6 місяців, на 11.10.2017 — 26 років 6 місяців такого стажу, має право на призначення пенсії за вислугу років незалежно від віку.

До спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, враховуються періоди роботи на посадах, які визначено Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соцзахисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі — Перелік 909).

ПЕРЕЛІК
закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909
(витяг)

2. Охорона здоров’я
Лікарняні заклади, лікувально- профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальні органи Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад)
Аптеки, аптечні кіоски, аптечні магазини, контрольно-аналітичні лабораторії провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад), лаборанти
Медико-соціальні експертні комісії, бюро судово-медичної експертизи лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад)

Тобто згідно з Переліком 909 робота лікарів у лікарняних і санаторно-курортних закладах дає право на призначення пенсії за вислугу років. Звісно, за умови наявності необхідної тривалості спеціального стажу на визначену дату.

*************

Зверніть увагу!
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія за вислугу років призначається в разі залишення роботи, яка дає право на цей вид пенсії. Отже, у період одержання пенсії за вислугу років працювати можна тільки на посадах і в закладах, які не передбачено в Переліку 909.

**************

— Зрозуміло. Треба порахувати мій медичний стаж, і, я так розумію, не весь, аж по теперішній час, а на 11 жовтня 2017 року, і вирішити, що робити далі: звільнятися чи продовжувати працювати. Так?

ПЕНСІЙНИЙ ГІД коментує

— Так, шановна Наталіє Петрівно, пропоную приблизно порахувати Ваш медичний стаж. Водночас зверніть увагу, що законодавством не передбачено зарахування до стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, часу навчання за спеціальністю.

Отже, якщо Ви почали працювати лікарем із вересня 1987 року, то цілком імовірно, що на 11.10.2017 мали необхідну кількість спеціального стажу 26 років 6 місяців. Для більш точного підрахунку й визначення права на такий вид пенсії раджу Вам звернутися до спеціалістів територіального органу Пенсійного фонду у Вашому місті з трудовою книжкою.

ЛІКБЕЗ від Пенсійного гіда

Розмір пенсії за вислугу років визначається за нормами статей 27 і 28 Закону 1058, тобто залежить від тривалості страхового стажу і заробітку особи. За наявності страхового стажу 35 років для чоловіків і 30 років для жінок мінімальний розмір пенсії не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений законом для осіб, що втратили працездатність, якщо пенсія, обчислена за формулою, не досягатиме такої величини. А якщо страховий стаж більший за 35 і 30 років відповідно, встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1 % розміру пенсії, але не вище за 1 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб).

*************

Зверніть увагу!
Під час визначення права на пенсію за вислугу років стаж як до, так і після 1 січня 2004 року обчислюється за даними трудової книжки.

**************

— А якщо у мене не вистачає спеціального стажу на 11.10.2017, чи матиму я право вийти на пенсію раніше?

— На жаль, ні. У такому разі згідно з умовами чинного законодавства Ви набудете право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років, тобто 2026 року, та за наявності страхового стажу не менше як 33 роки.

Але для цього варіанта є хороша новина. Особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого у статті 26 Закону 1058, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, і мають страховий стаж (для чоловіків — 35 років, для жінок — 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не одержували будь-яку пенсію, під час призначення пенсії за віком органи Пенсійного фонду виплачують неоподатковувану одноразову грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій на день її призначення.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, і механізм виплати цієї допомоги затверджено постановою Кабінету Міністрів від 23.11.2011 № 1191.

— Так, питання не з легких. Як його краще розвʼязати? Залишитися зовсім без роботи неможливо, але ж і пенсію хочеться одержувати. А якщо через деякий час після того, як я піду на пенсію за вислугу років, я знову працевлаштуюсь? Чи одержуватиму я пенсію?

 — Особа, якій призначили пенсію за вислугу років, має право працювати на роботі, що дає право на цей вид пенсії, однак виплату пенсії за вислугу років у цей період припиняють. Поновлять виплати тільки з наступного дня після звільнення (пункт 2.4 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду від 25.11.2005 № 22-1). Щоб одержувати пенсію за вислугу років у період роботи особа має працювати на посаді й у закладі, які не передбачено Переліком 909. Тож якщо особа вирішила повернутися на попереднє місце роботи, наприклад, на посаду лікаря, яка дає право на пенсію за вислугу років, вона має повідомити про це місцевий орган ПФУ. Виплату пенсії припинять, а після звільнення з такої посади — поновлять.

— На яких же посадах можуть працювати медичні працівники, щоб одержувати пенсію за вислугу років?

— Головне правило — не працювати на посадах, зазначених у Переліку 909. Тобто лікарі та медсестри, які одержують пенсію за вислугу років, можуть працювати технічними працівниками (реєстратор медичний, сестра-господиня); робітниками (дезінфектор, молодша медична сестра, санітарка-буфетниця, фасувальник медичних виробів) тощо. У такому разі вони одержуватимуть як заробітну плату, так і пенсію за вислугу років.

Тож зважте, наскільки Вам важливо працювати на посаді лікаря. Обміркуйте, що для Вас буде вигідніше: одержувати тільки пенсію, заробітну плату чи обидві ці виплати, якщо зміните сферу діяльності. Або, можливо, вийти на пенсію за віком і отримати разово 10 пенсій. Вибір за Вами.