ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Довгий ковід: вірус, який не минає

Більшість людей переносить захворювання на Covid-19 легко й швидко, проте дехто не може видужати місяцями.

Лікарі вже охрестили цей стан тривалим ковідом, однак вони не мають відповідей на запитання, чому деякі люди хворіють місяцями, і навіть чіткого переліку його симптомів. Двоє людей із цим станом можуть мати зовсім різний перебіг захворювання. Тим часом історії про людей, які почуваються виснаженими навіть після короткої прогулянки, стають дедалі поширеними.

Головний симптом

Саме постійна й виснажлива втома є головною особливістю «тривалого ковіду». Люди, котрі мали з ним справу, кажуть, що втома була не схожа ні на що, із чим вони стикалися раніше. Серед інших симптомів були задишка, кашель, біль у суглобах і м’язах, проблеми зі слухом і зором, втрата нюху й смаку, а також проблеми із серцем, нирками і кишківником. До цього інколи додаються проблеми з психічним здоров’ям, зокрема депресія і тривога.

«Тривалий ковід» загрожує не лише тим, хто важко переносив хворобу і відновлюється після реанімації. «Мішенню» можуть стати навіть ті люди, які перехворіли на коронавірус у легкій формі.

Під час дослідження, у якому взяли участь 143 пацієнти найбільшої лікарні Рима, фахівці тривалий час слідкували за їхнім станом після виписки. З’ясувалося, що 87% пацієнтів мали принаймні один із симптомів захворювання навіть через два місяці. Понад половина продовжувала відчувати втому.

У звіті Інституту глобальних змін Тоні Блера зазначено, що «тривалий ковід» впливає на жінок більше, ніж на чоловіків, а середній вік тих, хто страждає, становить 45 років.

Чому виникає «тривалий ковід»

Версій багато, однак остаточної відповіді немає. Можливо, вірусу вдається залишатися в окремих ділянках організму. Також є припущення, що після коронавірусу імунна система не встигає нормалізуватися, і саме це призводить до погіршення здоров’я. Відомо, що інфекція може певним чином впливати на функціонування внутрішніх органів, а також на процеси метаболізму. Зафіксовано випадки, коли внаслідок Covid-19 у пацієнтів розвивався діабет.

Взагалі поствірусна втома і поствірусний кашель доволі поширені — мабуть, багато хто мав інфекцію, наслідки якої тривали довго. Наприклад, приблизно кожен десятий хворий на інфекційний мононуклеоз скаржиться на втому, що триває місяцями. Усе залежить від ступеня враження організму конкретним вірусом і загального опору імунної системи.