ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР
ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Фотоалергія. Що це таке?

Усе просто. Це — алергія на сонце. Її причиною можуть бути неполадки в організмі. Також алергічну реакцію можуть спричинити побутова хімія і косметичні засоби.

Власне, фотодерматит — це надмірна імунна реакція організму на вплив сонячних променів. Найчастіше проявляється у вигляді червоного висипу, що виникає на шиї та грудях, тильній стороні долонь і на зовнішній поверхні рук і гомілок і свербить. Зрідка реакція на сонце буває серйознішою: на шкірі з’являється кропивниця або невеликі пухирі, які можуть поширюватися навіть на закриті одягом ділянки шкіри.

Причини

Самі по собі сонячні промені не є алергенами, однак в окремих випадках під їхнім впливом в організмі людини починають накопичуватися речовини, що спричиняють алергічну реакцію. Нерідко сонячна алергія  буває в маленьких дітей, оскільки їхня імунна система ще не в змозі справлятися з навантаженням на організм. Загалом усі причини, що спричиняють алергію на сонце, можна розділити на дві групи.

Зовнішні. До них можна віднести косметичні, парфумерні й місцеві лікувальні засоби, які збільшують чутливість організму до сонячних променів. Відомо, що чутливість до сонця також збільшують антимікробні й сечогінні препарати. Безумовно, має значення і тривалість перебування людини під сонцем. Тому перш ніж використовувати то чи інший косметичний або лікувальний засіб, уважно прочитайте інструкцію. Якщо в інструкції зазначено, що препарат може спричинити фотодерматит, варто мінімізувати перебування під сонячними променями. Окрім того, вибираючи побутову хімію і косметику, особливу увагу звертайте на вміст у них таких речовин, як борна кислота, ртутні з’єднання, ефірні олії, еозин — ці компоненти підсилюють прояви захворювання.

Фотодерматит часто спричиняють деякі лікарські препарати, наприклад, сульфаніламіди, аміназин, барбітурати, протигістамінні та деякі нестероїдні протизапальні засоби, оральні контрацептиви. Окрім того, варто мати на увазі, що алергія на сонце частіше виникає тоді, коли шкіра ослаблена якимось додатковим впливом, наприклад, татуажем або пілінгом.

Внутрішні. Сприяти алергії на сонячні промені можуть проблеми з печінкою, що провокують збої в роботі імунної системи. І це не обов’язково стосується людей, які зловживають алкоголем. Порушення функції печінки та, як наслідок, фотодерматит виникають через уживання жирної, смаженої, гострої або надмірно солоної їжі.

Ще однією причиною появи подразнення на шкірі може бути однобоке або неповноцінне харчування. Якщо алергія на сонце проявляється в дітей, які точно не зловживають жирною, смаженою їжею і спиртним, треба задуматися над тим, як часто дитина хворіла взимку. Одна з можливих причин виникнення фотодерматиту — вживання антибіотиків. До того ж подразнення може виникнути як під час вживання антибіотиків, так і після.

Що робити

Якщо після перебування на сонці шкіра почервоніла й вкрилася пухирями, насамперед треба звернутися до фахівця — дерматолога, алерголога чи імунолога. Після обстеження лікар призначить місцеві препарати, мазь або крем, наприклад пантенол, а також таблетки (протигістамінні, вітаміни групи B, C, E). Для виведення токсинів з організму можливе призначення сорбентів (ентеросгель). Лікування фотодерматитів зазвичай триває кілька тижнів. Якщо не лікувати алергію на сонце, то в разі повторного фотодерматиту може розвитись екзема, а це вже серйозно. За найменших ознак алергії на сонце потрібно обмежити перебування під сонячними променями, а загоряти взагалі не можна.

Групи ризику

У деяких людей імовірність розвитку алергії на сонце набагато вища, ніж у інших. Отже, у групі ризику перебувають:

  • люди зі світлою шкірою та світлим волоссям;
  • люди літнього віку;
  • вагітні жінки;
  • маленькі діти;
  • люди, родичі яких мають сонячну алергію;
  • люди, що зловживають засмагою;
  • люди, які напередодні сонячних ванн прали вручну, прибирали з використанням агресивної побутової хімії.