ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР
ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

І знову фітофтора

Чим обприскати помідори проти фітофтори, якщо на них уже є зав’язь і квіти?

Фітофтороз — одне з найпідступніших захворювань томатів. У багатьох городників просто опускаються руки від самої думки про те, що через фітофтору можна залишитися без врожаю. Як здолати цю напасть?

Спочатку нагадаємо, що це за хвороба. Фітофтороз поширюється за допомогою зооспор, які зимують у ґрунті, на заражених залишках рослин. Їх розносять вода, вітер, комахи, люди, і хвороба швидко вражає рослини як у захищеному, так і у відкритому ґрунті.

Найсприятливіші умови для розвитку захворювання: підвищена вологість; велика різниця між денною та нічною температурою; погана циркуляція повітря; помірно висока температура повітря (18–25 °С).

Правила профілактики

Фітофторозу, як і будь-якій іншій хворобі, легше запобігти, ніж лікувати. Розгляньмо основні правила догляду за помідорами, які значно знижують ризик виникнення захворювання.

 1. Вибирайте для вирощування сорти й гібриди томатів, відносно стійкі до фітофторозу (про це є згадка на пакуванні з насінням).
 2. Дотримуйтеся сівозміни.
 3. Регулюйте кислотність ґрунту (вона має бути в межах 6–7 pH).
 4. Обробляйте теплицю восени й навесні, напередодні висаджування розсади.
 5. Дезінфікуйте інструменти, кілочки й матеріал для підв’язування помідорів.
 6. Не висаджуйте поруч картоплю і помідори.
 7. Здійснюйте профілактичні обробки помідорів, картоплі та інших пасльонових.
 8. Не загущуйте грядки.
 9. Обривайте нижнє листя, що торкається ґрунту.
 10. Регулярно провітрюйте теплицю, не допускайте застоювання повітря.
 11. Не вносьте в надмірній кількості азотні добрива, віддавайте перевагу фосфорно-калійним, особливо в другій половині літа.
 12. Мульчуйте землю на грядках із помідорами.
 13. Поливайте кущі тільки під корінь, бажано в першій половині дня.
 14. Вчасно видаляйте бур’яни.
 15. Після збирання врожаю ретельно прибирайте всі залишки рослин, оскільки вони найчастіше є джерелом інфекції.

Намагайтеся створювати й підтримувати в теплицях оптимальні умови для рослин. Упродовж усього сезону уважно оглядайте листя, щоб не пропустити перші ознаки захворювання.

Якщо ви виявили ознаки фітофторозу на деяких помідорах, обірвіть уражені листя й пагони, а дуже пошкоджені кущі видаліть повністю. Після цього беріться до обробки решти рослин.

Увага!

У жодному разі не кладіть хворі рослини в компостний ящик, інакше інфекція в майбутньому може поширитися на всю ділянку.

Чим обробити

Прихильники органічного землеробства часто використовують для профілактики біофунгіциди на основі сінної палички або ґрунтового гриба триходерма. Їх можна застосовувати як для обробляння насіння, ґрунту, коренів розсади, так і для обприскування помідорів під час вегетації. Серед народних засобів найпопулярнішими є такі.

 1. Розчин молочної сироватки з йодом. 1 л непастеризованої сироватки розводять у 4 л води й додають 15 крапель йоду. Помідори обприскують одразу після приготування розчину.
 2. Настій часнику з марганцівкою. Подрібнюють 100 г часнику (можна використовувати цибулини, стрілки й листя) і заливають склянкою води, настоюють добу. Після цього масу проціджують, додають 1 г марганцівки й розводять у 10 л води. Цим розчином обприскують рослини кожні 10–15 днів. У середньому на кожен кущ потрібно 0,5 л.
 3. Настій куркуми. 10 г порошку куркуми і 2 г меленого чорного перцю заливають 200 мл горілки, настоюють добу. Розводять 50 мл настою в 5 л води, додавши до розчину 500 мл непастеризованої сироватки.
 4. Деревний попіл. Попелом опудрюють міжряддя помідорів через тиждень після висаджування розсади в ґрунт або теплицю. Коли плоди почнуть зав’язуватися, опудрювання повторюють.
 5. Відвар хвоща. У 1 л води додають 100 г сухого або 150 г свіжого хвоща й кип’ятять на слабкому вогні 30 хвилин. Потім відвар розводять у 5 л води, охолоджують до кімнатної температури і обприскують рослини кожні 10–14 днів.

Щоб захистити культури від фітофторозу, варто застосовувати біопрепарати й народні засоби не тоді, коли на рослинах з’явились ознаки захворювання, а завчасно. Уперше томати обприскують на початку бутонізації, удруге — за 10–14 діб.

Коли не обійтися без хімії

А що робити, якщо ви помітили перші ознаки захворювання? У пригоді стануть професійні засоби, що не тільки запобігають, а й ефективно пригнічують фітопатогени, на довгий час захищаючи рослини під час вегетації. Існує безліч хімічних засобів для знищення фітофтори. В любительських садах і городах найчастіше застосовують такі препарати, як превікур, фундазол, фітоспорин, квадріс, ридоміл, світч, скор, топаз, хорус, фундазім, тіовіт джет, ХОМ, бордоська суміш, мідний купорос, трихопол тощо.

Важливе зауваження: у тривалій боротьбі з фітофторою найкраще змінювати засоби захисту, оскільки ця хвороба дуже живуча й легко адаптується до препарату, якщо застосовувати його з року в рік.

Рятівний дріт

Обприскування томатів проти фітофтори можна замінити на «мідне проколювання». Як захистити помідори за допомогою мідного дроту?

Дріт потрібно прожарити на вогні або зачистити наждачним папером, порізати на шматки завдовжки 3–4 см, вставити такий шматочок у стебло дорослого куща помідора на висоті 10 см від ґрунту й загнути кінці дроту вниз. У жодному разі не можна обгортати дріт навколо стебла!

Деякі садівники взагалі вважають за краще обгортати шматочки мідного дроту навколо коренів розсади перед її висаджуванням на грядку. Річ у тім, що мікродози міді, посилюючи окислювальні процеси, стабілізуючи вироблення хлорофілу й стимулюючи кисневий обмін, зміцнюють імунітет рослини й роблять його стійким не тільки до фітофтори, а й до інших інфекцій.