ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Ін’єкції інсуліну: практичні поради

У лютому 1922 року канадський хлопчик Леонард Томпсон став першою у світі людиною, що отримала укол інсуліну.

Сто років тому все доводилося робити навмання, методом проб і помилок. Сьогодні люди з інсулінозалежною формою діабету можуть вводити ліки швидко, самостійно і практично безболісно. Проте важливо дотримуватися деяких правил. Ось прості поради, що допоможуть правильно ввести інсулін за допомогою шприц-ручки.

Жодних м’язів

У першу чергу перевіряємо термін придатності інсуліну. Якщо він минув або ліки неправильно зберігалися, можливі побічні дії, алергійна реакція. Потім перевіряємо тип інсуліну: тривалої чи швидкої дії. Уважно дотримуйтеся рекомендацій лікаря, інакше можливі різкі стрибки глюкози в крові, що погано позначиться на самопочутті й здоров’ї загалом. Надягніть нову одноразову голку на шприц-ручку, зніміть захисний ковпачок (але не викидайте — він знадобиться для утилізації). Установіть дозу на інсуліновій ручці, повертаючи коліщатко дозатора, перевірте обсяг.

Зберіть складку шкіри, затисніть її між великим і вказівним пальцями, направте й швидким рухом уведіть інсуліновий інʼєктор у складку під кутом 45—60°, щоб голка не ввійшла в м’яз.

  • Ін’єкції мають бути підшкірними — так забезпечується рівномірне засвоєння ліків.

Натисніть на кнопку пуску, зачекайте, доки дозатор обнулиться — це означає, що введено всю дозу. Не варто витягувати голку одразу після ін’єкції, краще зачекати 5—10 секунд, щоб уведені ліки не вийшли назад. Дістаньте інʼєктор, одразу зніміть використану голку, надягніть захисний ковпачок, після чого утилізуйте. Не хвилюйтеся, якщо після ін’єкції з місця уколу виступило трохи крові — це нормально, тому що в окремих частинах тіла капілярів може бути більше.

Голка на один раз

Шприц-ручка — багаторазове пристосування, однак голки для них використовувати повторно не радять. Поступово вістря затуплюється, що спричиняє болісні відчуття під час проколу шкіри. На поверхні з’являються бактерії, віруси, що спричиняють запалення, почервоніння, а іноді нагноєння місця уколу. До того ж якщо голка залишається на шприц-ручці між уколами, ліки всередині голки можуть кристалізуватися, що спричинить проблеми під час введення препарату.

Важливо пам’ятати, що в різних частинах тіла інсулін засвоюється з різною швидкістю. Зокрема, в ділянці живота ліки всмоктуються в кров найшвидше — це традиційне місце, куди вводить інсулін більшість пацієнтів. Руки, передпліччя — тут ліки засвоюються трохи повільніше, але все-таки швидкість абсорбції є доволі високою. Ноги, стегна — за швидкістю засвоєння інсуліну ця частина тіла посідає третє місце, а от у сідницях інсулін всмоктується в кров найповільніше. Проте якщо вводити інсулін у те саме місце щодня, можливий розвиток ліпогіпертрофії: у цій ділянці утворюється рубцева тканина, ущільнюється жирова. Через фізіологічні зміни порушується засвоюваність ліків. Уникнути ускладнень допоможе періодична зміна зон ін’єкції.