ВІСНИК
ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Коли я одержуватиму повну пенсію?

Пенсійний гід

Цього разу до ПЕНСІЙНОГО ГІДА звернулися дві пенсіонерки — Валентина Андріївна і Ольга Петрівна. У жінок схожі пенсійні історії, пов’язані з достроковим виходом на пенсію. Однак існує проблема: ситуації схожі, а принципи перерахунку пенсій — різні. Тож розберемо ці випадки.

Валентина Андріївна вийшла на пенсію 2014 року, коли досягла 55 річного віку. І сталося це на три роки раніше за встановлений їй пенсійний вік — 58 років.

— Я народилася 1 червня 1959 року, — каже жінка. Можливо, ще працювала б, але так сталося, що зламала ногу. Вона ніби й зрослася, та ходити все-одно стало важко, бо в мене не сидяча робота — розносила пошту, то ж і вирішила вийти на пенсію зі зниженням пенсійного віку. У підсумку мою пенсію було зменшено на 18%. Однак, як не крути, це був усвідомлений крок: я знала, на що йшла. А 1 червня 2017-го я досягла свого пенсійного віку, тому, коли таким жінкам, як я, почали перераховувати пенсії, чекала, що мені також скоро буде добавка до пенсії. Моїй подрузі, Ользі Петрівні, вже виплачують повну пенсію. А чому мені ні?

У Ольги Петрівни — своя історія. Вона також вийшла на пенсію раніше за встановлений законом пенсійний вік.

— Знаєте, у кожного свої проблеми. Я б також ще ходила на роботу, однак донька тоді народила дитину й хотіла, щоб я допомогла їй з малям. Мені саме виповнилося 55 (народилася 25 серпня 1958-го), я мала 30 років стажу, тому із серпня 2013-го мені призначили дострокову пенсію. Словом, я вийшла на пенсію на два роки раніше, тому розмір пенсії зменшився на 12%. Однак, слава Богу, після пенсійної реформи 2017-го моя пенсія зросла. А в Ольги Петрівни ні. От ми разом і вирішили прийти до ПЕНСІЙНОГО ГІДА, щоб він роз’яснив, чому.

Лікнеп від ПЕНСІЙНОГО ГІДА

Існує загальне правило: пенсійний вік для жінок, які народилися в період із 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959-го, за наявності необхідного страхового стажу становить 58 років (як у Валентини Андріївни), а для жінок, які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958-го, — 57 років (як в Ольги Петрівни).

Відповідно до Закону до 1 січня 2015 року право на достроковий вихід на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років і які мали не менше як 30 років страхового стажу. Для того щоб отримувати таку пенсію, необхідна була ще одна умова — звільнення з роботи.

За таких обставин розмір пенсії мав зменшуватися на 0,5% за кожен повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Передбачалося, що зменшення розміру пенсії за віком застосовуватиметься протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду (звісно, крім випадків, коли жінка відмовлялася від отримання дострокової пенсії та продовжувала працювати).

Проте Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набув чинності з 01.10.2017 (як у народі кажуть, пенсійна реформа), таку норму було змінено й передбачено, що зменшення розміру пенсії за віком має застосовуватися в період до досягнення віку, передбаченого законодавством (тут існує чітка градація залежності віку виходу на пенсію від дати народження) і протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого законодавством.

Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядають без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення такого періоду.

Зверніть увагу!

Розмір такої пенсії не може бути меншим за розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

ПЕНСІЙНИЙ ГІД пояснює

Отже, чому у Валентини Андріївни не збільшилася пенсія? Бо на час набуття чинності нового закону з 1 жовтня 2017 року період, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення нею пенсійного віку, ще не завершився. Тож із 1 жовтня 2017 року відсоток, на який зменшується розмір її пенсії, не змінився. Проте розмір її пенсійної виплати буде переглянуто (без застосування відсотків зниження пенсії) з дня, наступного за днем завершення цього періоду — після спливу 36 місяців із дня досягнення пенсійного віку, тобто з 2 червня 2020 року.

А що ж тоді з пенсією Ольги Петрівни, чому її розмір все-таки переглянули? Річ у тім, що дворічний період, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового її виходу на пенсію після досягнення нею встановленого законом пенсійного віку (з 25 серпня 2015-го по 25 серпня 2017-го) завершився. Тож, зважаючи на законодавчі зміни, з 1 жовтня 2017 року розмір її пенсії було переглянуто без застосування зниження пенсії за достроковий вихід на пенсію.