ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Лімфома: попереджений, отже озброєний

15 вересня відзначають Всесвітній день боротьби із цим небезпечним захворюванням.

 Це важлива дата для лікарів, пацієнтів, їхніх родичів та всіх людей, котрі вносять свій вклад у перемогу над захворюванням. Лімфома — це злоякісна пухлина, що вражає лімфатичну систему. На які симптоми варто звернути увагу, щоб убезпечити себе від страшних наслідків?

Цей день було запроваджено 2004 року з ініціативи Коаліції лімфоми — міжнародної організації, що об’єднує пацієнтів із 41 країни світу. Його мета — привернути увагу громадськості до проблем людей, котрі стикнулися з таким діагнозом, а також інформувати громадськість про симптоми захворювання, необхідність профілактичних оглядів та своєчасного звернення до лікарів.

 Про хворобу

Лімфома (у перекладі з латини lympha — чиста вода, волога і з грецької ωμα — суфікс у назвах пухлин) — різновид злоякісної пухлини, що вражає лімфатичну систему (лімфатичні вузли, селезінку, виделкову залозу, кістковий мозок). Для лімфом характерна наявність первинного пухлинного вогнища (найчастіше в лімфовузлах або інших органах імунної системи), звідки «пухлинні» лімфоцити переміщуються по організму завдяки крові й лімфі, швидко поширюючись усіма частинами тіла. Тому лімфоми здатні не тільки до метастазування, а й до дисемінації (поширення) по всьому організму, спричиняючи стан, схожий на лімфоїдний лейкоз. За відсутності спеціального лікування хвороба прогресує і, як будь-яке злоякісне захворювання, призводить до смерті.

Уперше характерні клітинні зміни за лімфоми описав 1832 року Томас Ходжкін, тому в ХІХ — на початку ХХ століття відому тоді форму захворювання назвали ім’ям вченого — хворобою Ходжкіна.

Лімфома — це не одна хвороба, а група з понад 30 гематологічних захворювань лімфатичної тканини. Залежно від того, на якій саме стадії дозрівання лімфоцитів відбувається мутація клітин, ці захворювання мають різні прояви, збільшення лімфатичних вузлів чи враження різних внутрішніх органів, у яких відбувається безконтрольне накопичення «пухлинних» лімфоцитів (змінених клітин імунної системи).

Офіційно на сьогодні існує дві головні групи пухлин імунної системи: лімфома Ходжкіна (або лімфогранульоматоз) і неходжкінські лімфоми (більше як 20 підгруп). Кожна підгрупа має свої особливі прояви й схему лікування відповідно до міжнародних протоколів. Лімфома Ходжкіна належить до більш сприятливих варіантів: п’ятирічна виживаність на ранніх стадіях становить близько 90%; можна вилікуватись у 85–95% випадків. Виживаність за неходжкінських лімфом залежить від їх виду, однак у середньому становить близько 60%.

 Чому виникає

Достеменно причини виникнення лімфом невідомі. Збудник виявлено лише для кількох підгруп. Наприклад, для підгрупи MALT-лімфома (уражає шлунково-кишковий тракт) збудником є Helіcobacter pylorі.

Однак більшість лімфом спричиняє сукупність багатьох чинників. Існує багато наукових досліджень, згідно з якими можливими причинами розвитку лімфоми є наявність в організмі генетичних мутацій, зокрема, спричинених вірусами групи герпесу (вірус Еппштейн-Бар і цитомегаловірус), вдиханням випарів хімікатів (органофосфатів, бензолу, тетрахлориду карбону, консервантів деревини тощо). До групи ризику входять фермери, хіміки, маляри, механіки. У зв’язку із зазначеним специфічної профілактики лімфом на сьогодні не існує.

За ступенем злоякісності лімфоми поділяють на індолентні (повільно прогресують) та агресивні. Стадію розвитку лімфоми в сучасній медицині заведено визначати за допомогою комп’ютерної томографії п’яти анатомічних зон пацієнта за шкалою Анн-Арбор. Загалом визначено чотири стадії залежно від кількості й локалізації уражених лімфовузлів (по який бік діафрагми вони розміщені), наявності чи відсутності ураження екстравузлових органів, таких як селезінка, печінка.

 Зони ризику

На сьогодні з діагнозом лімфома живе понад один мільйон осіб у всьому світі, і в близько тисячі хворих щодня виявляють цю патологію. За даними Національного інституту онкології США, у країні щороку діагностують близько 74 тис. нових випадків лімфом (4,3% від усіх онкологічних новоутворень). У країнах Західної Європи захворюваність на лімфоми становить близько 12–15 випадків на 100 тис. населення на рік. В Україні щороку діагноз лімфома і лімфолейкоз ставлять щонайменше 3,5 тис. людей, а в регіонах він становить від 1,7 осіб (Закарпатська область) до 2,8 (Одеська та Київська області) відповідно.

  • До першої групи регіонів (низький рівень захворюваності) належать Закарпатська і Херсонська області.
  • До складу другої групи (середній рівень) увійшло дев’ять регіонів (Вінницька, Волинська, Житомирська, Чернівецька, Івано-Франківська, Львівська. Миколаївська, Тернопільська, Запорізька області).
  • До третьої групи (високий рівень) належать також дев’ять областей (Дніпропетровська, Кіровоградська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Харківська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська).
  • До четвертої групи (дуже високий рівень захворюваності) — Київська. Одеська та м. Київ.

За даними Національного канцер-реєстру України, 2017 року загальна кількість випадків захворювання досягала 2182 хворих на неходжкінські лімфоми і 890 — на лімфому Ходжкіна. До того ж 10% випадків захворювання було виявлено випадково під час періодичних медичних оглядів.

Захворюваність на неходжкінські лімфоми вища в групі людей похилого віку. Середній вік хворих — 53–57 років. Захворюваність серед чоловіків у 1,2–2,2 разу вища, ніж серед жінок. Хвороба Ходжкіна найчастіше вражає людей віком до 30 і після 60 років. Серед хворих на лімфому також бувають діти.

 Основні симптоми

Сучасні методи лікування дають змогу стверджувати, що лімфома виліковна у 80% випадків. Однак без надання вчасної адекватної терапії захворювання прогресує, і шанси вилікуватися знижуються. Наприклад, на ранніх стадіях (І, ІІ) виліковування захворювання може досягати 70–80%, а на більш пізніх (III, ІV) — лише 20–30%. Тому дуже важливо максимально точно встановити діагноз, що через неспецифічність симптомів хвороби буває надзвичайно складно.

Основними симптомами лімфоми вважають такі:

  • збільшення лімфатичних вузлів на шиї, під пахвами, у середостінні;
  • неконтрольована втрата ваги (за півроку більше як 10% від маси тіла).

Додаткові симптоми : надмірне потовиділення (особливо вночі), підвищення температури тіла без причини вище за 38 ˚С.

За лімфоми Ходжкіна можна спостерігати свербіж шкіри. За шкірної форми на шкірі з’являються виразки, які можна сприйняти за дерматологічне захворювання.

Однак інколи лімфома може прогресувати без будь-яких проявів, і перше, що може проявитися, — це стиснення найближчих органів або структур (наприклад, важко ковтати — у разі збільшення внутрішніх шийних лімфовузлів; болі в попереку — черевних лімфовузлів).

Тому, виявивши в себе тривожні симптоми, потрібно негайно звернутися до лікаря.

 Зверніть увагу

Оскільки лімфатичні вузли збільшуються, коли організм бореться з будь-якою інфекцією, саме по собі їх збільшення не можна вважати ознакою лімфоми. Лімфому діагностують тільки після проведення біопсії (дослідження під мікроскопом зразка лімфатичного вузла) і виявлення значної кількості уражених лімфоцитів.

Можливо, вчасно зроблена біопсія збільшених лімфовузлів дасть змогу вчасно підтвердити діагноз і розпочати лікування.

Якщо збільшення видимих груп лімфовузлів під час пальпації не виявлено, проте є інші симптоми захворювання, потрібно про всяк випадок зробити ультразвукове дослідження (далі — УЗД) черевної порожнини й комп’ютерну томографію.

Варто пам’ятати, що значну частину захворювань виявляють під час періодичних медичних оглядів. Щороку кожну людину має оглянути лікар і призначити скринінгові обстеження, зокрема, загальний аналіз крові.

Ваші шанси й шанси ваших близьких на одужання повністю залежать від точного та своєчасного встановлення діагнозу.

На замітку

Для надання соціальної допомоги і захисту хворих на хронічні лімфопроліферативні захворювання в Україні з 2006 року працює Всеукраїнська громадська організація «Асоціація допомоги інвалідам та пацієнтам із хронічними лімфопроліферативними захворюваннями».

Асоціація об’єднує медичних працівників, науковців, пацієнтів, їхніх родичів та інших громадян у спільному бажанні надавати безкорисливу допомогу тим, кому вона життєво необхідна.

Контакти асоціації

Адреса: 02105, м. Київ, вул. Тампере, 11-А, 4-тий поверх,

Телефони: 044 2291628; 0674895287

Електронна скринька: assoc_lympho@ukr.net

Сайт: http://lympho.com.ua