ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР
ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Лопух і овес проти діабету

Цукровий діабет — важка й підступна хвороба. Однак існують засоби, що дозволяють полегшити її перебіг. Зокрема фітотерапевтичні. Особливо дієвими вони можуть бути на початкових стадіях захворювання.

Які лікарські рослини допоможуть протистояти діабету? Як їх правильно заготовляти й зберігати? За якою схемою вживати відвар? Ці та інші запитання «Кур’єр» адресував лікарю-фітотерапевту, керівникові сумського оздоровчого центру «Дивосил» Любові Салій.

Що ми лікуємо?

– Любове Володимирівно, чи можна за допомогою лікарських рослин вилікувати цукровий діабет?

– На жаль, цукровий діабет сьогодні не можна вилікувати ні засобами офіційної медицини, ні за допомогою цілющих рослин. Це хронічна хвороба. Однак фітотерапія дозволяє позитивно впливати на чинники, які спричиняють діабет, зокрема зміцнити нервову систему, оптимізувати обмінні процеси в організмі й, окрім того, стабілізувати рівень глюкози в крові. Тобто за допомогою лікарських рослин можемо здійснювати профілактику діабету й уповільнювати його розвиток.

– Ідеться і про перший, і про другий тип цукрового діабету?

– Мабуть, варто нагадати, що перший тип діабету — інсулінозалежний, його лікують інсуліном. Фітопрепарати в цьому разі перебувають на другому плані. Але їх не можна відкидати, бо вони сприяють регулюванню обміну речовин, підтримують роботу підшлункової залози.

Другий тип діабету — інсулінонезалежний. Його лікують за допомогою таблеток. І саме в разі другого типу, особливо на початковій стадії, фітотерапевтичний курс лікування може дати такий добрий результат, що віддаляє початок вживання таблетовних засобів. Буває, що й на кілька років.

– Повернімося до чинників, що спричиняють діабет. Які лікарські рослини варто вживати людям, котрі часто нервують?

– Щоб нормалізувати стан нервової системи, доцільно застосовувати корінь валеріани, квітки глоду, траву собачої кропиви, корінь півонії. З кожної цієї рослини можна робити відвар. А можна приготувати із цих трав збір, узявши їх в однаковій кількості.

– Відомо, що діабетики часто страждають на ожиріння. Чи можна зменшити вагу людини за допомогою методів фітотерапії?

– Варто вести мову не просто про зниження ваги, а про приведення до норми обмінних процесів. Особливо це важливо для людей, що страждають на жовчнокам’яну хворобу. Адже ця недуга може спричинити розвиток діабету. Для нормалізації обміну речовин застосовують лікарські рослини, що знижують апетит, сприяють очищенню організму. Наприклад, приймочки кукурудзи. Однак людям, які мають схильність до підвищеного зсідання крові, застосовувати їх треба обережно. Для людей, старших за 40 років, бажано хоча б раз на рік очищати організм за допомогою відварів із трави парила звичайного, хвоща польового.

– Чи є лікарські рослини, що позитивно впливають на стан самої підшлункової залози?

– Так. Це рослини, що містять інулін у великій кількості: корінь лопуха, корінь кульбаби, пирію, а за цукрового діабету вони ще й знижують рівень цукру в крові. Це також рослини, що мають загальнозміцнювальні та протизапальні властивості, скажімо, трава вівса посівного, квітки ромашки й нагідок. Корисно вживати відвари з однієї лікарської рослини почергово, а можна готувати збори. Наприклад, корінь лопуха змішати з лушпинням квасолі, листям чорниці (складові брати в однакових кількостях). Наступного місяця – інша фітокомпозиція, скажімо, корінь кульбаби, листя кропиви, листя та стебла чорниці, лушпиння квасолі, трава приворотня.

Збираємо і готуємо

– А як правильно готувати й вживати відвар?

– Готувати його просто: 1 ст. ложку подрібненої лікарської сировини потрібно ввечері залити 0,5 л води, прокип’ятити 5 хвилин, настояти, вранці процідити. Відвар випити протягом дня за три прийоми за 20 хвилин до їди. І так щодня впродовж місяця. За потреби наступного місяця можна використовувати іншу траву з тих, які я назвала.

Окремо розповім про овес посівний. Ліки з нього готують дещо інакше. Отже, увечері 200-грамову склянку неочищеного зерна вівса промити, залити одним літром води, кип’ятити 20 хвилин на маленькому вогні. До ранку настояти, процідити. Отриманий відвар випити впродовж дня за п’ять-шість прийомів до їди. І так щодня протягом місяця. Під час лікування діабету цей відвар просто незамінний, бо поліпшує обмін речовин, позитивно впливає на нервову систему, знижує рівень цукру.

Хочу звернути увагу на таке: якщо людина не хворіє на діабет, але перебуває щодо нього в групі ризику, то вона може вживати зазначені відвари для профілактики раз на півроку.

– Відвар потрібно готувати щодня?

– Так, інакше він втрачає лікувальні властивості.

– Як довго можна приймати ліки із цілющих рослин?

– Максимум два місяці. Потім треба робити перерву або брати іншу фітокомпозицію. Лікувальні курси із застосуванням одного збору трав можна проводити щонайбільше чотири рази на рік.

– Якість збору залежить від того, як і коли заготовляють рослини?

– У тому-то й річ, що залежить. Тому заготовляти лікарські рослини потрібно, дотримуючись відповідних правил. Наприклад, коріння збирають до початку вегетації або після її закінчення, тобто навесні або восени, коли всі цілющі речовини концентруються саме в корені, а не в стеблі, листках чи квітках. А головне – лікарські рослини треба заготовляти в екологічно чистому місці. Тому краще робити це власноруч, а не покладатися на порядність бабусь із базару.

– Чи має значення, в який час дня копати корені?

– Краще першої половини дня й за сонячної погоди.

– Як правильно їх сушити?

– Після заготовляння потрібно очистити корені від землі й помити в проточній воді. І сушити не під прямими сонячними променями, бо це зменшує лікувальні властивості. Якщо корінь великий, такий, як у лопуха, то його доцільно подрібнити. Найкраще сушити на горищі або в електросушарках за температури 50-60 градусів.

– А скільки часу?

– Треба, щоб корінь легко ламався. Ламкість є ознакою сухості.

– Скільки років можна використовувати лікарську сировину і як правильно її зберігати?

– Коріння – в середньому до трьох років. Хоча я щороку поновлюю запас сировини. Термін придатності висушених стручків квасолі, стебел і листя чорниці, як, до речі, й інших частин лікарських рослин – трави, квіток – один рік. Зберігати сировину краще в паперових мішках або скляних банках, а самі мішки – у сухому місці.

– Через який період від початку лікування фітозасобами можна дістати відчутний результат?

– Позитивні наслідки траволікування зазвичай можна спостерігати вже через 10—14 днів, а стійкий лікувальний ефект настає після двох місяців щоденного вживання цілющого відвару. Цукровий діабет не та хвороба, під час лікування якої можна дістати миттєвий результат.

– Чи можуть відвари нейтралізувати дію медичних препаратів?

– Ні. Навпаки. Трава підсилює їхню дію.

– Якщо людина вживає лікувальний відвар, то чи може вона в цей період не обмежувати себе в харчуванні?

– Однозначно ні. Дотримання дієти, яку призначив лікар-ендокринолог, є необхідною умовою під час лікування цукрового діабету.

Якщо діабетик не хоче дотримуватися дієти, то таким чином він сам перешкоджає досягненню успіху в лікуванні.

Довідка «Кур’єра»

14 листопада, починаючи з 1991 року, з ініціативи Міжнародної федерації діабету в 145 країнах світу відзначають Всесвітній день боротьби із цукровим діабетом. Дату вибрано на знак визнання заслуг Фредеріка Бантинга, одного з відкривачів інсуліну, який народився саме 14 листопада.

***

За даними ВООЗ, ця хвороба суттєво скорочує тривалість життя та збільшує смертність у 2-3 рази. Діабет належить до захворювань, які найчастіше призводять до інвалідності та смерті (разом з атеросклерозом та онкопатологією). До того ж рівень захворюваності щороку збільшується в усіх країнах на 5—7%, а кожні 12—15 років подвоюється.

***

За даними Міжнародної федерації діабету, 2030 року у світі буде 552 млн людей, хворих на діабет. Окрім того, кількість осіб із недіагностованою хворобою може збільшитися до 200 млн. Цікаво, що поширеність цього захворювання залежить від раси. Наприклад, на діабет другого типу найчастіше хворіють монголоїди (особливо китайці), на другому місці — представники негроїдної раси.