ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Не рекорд, а справжнє одкровення

----------------------------------------------------------------- -->

Знаєте, чому сухе дерево завжди золотаве? Тому що в ньому оселилися блискітки сонця…

Якщо майстер відчує серцем тепло сонячних блискіток, то від дотику його рук сухе дерево почне промовляти. І вийдуть з-під різця квіти й трави, річки й озера, чоловіки й жінки, зі своїми пристрастями та надіями. Витвориться цілий світ — сонячний, променистий. І кожен відчує в ньому присутність Бога…

Коли ці слова перекласти мовою інформаційних агентств, то вийде коротке повідомлення: китайський майстер Чжен Чунхуї створив наймасштабнішу дерев’яну скульптуру у світі, довжина якої сягає понад 12 м, а висота – понад 3 м. Скульптуру виконано зі стовбура одного сухого дерева. Роботу занесено в Книгу рекордів Гіннесса.

Ні, у такому повідомленні не буде сонячних блискіток. Тому, затамувавши подих, ходімо всі разом у Palace Museum у Пекіні. Там посеред величезного залу виставлено диво дивне, яке Чжен Чунхуї творив цілих чотири роки. Це Китай, такий, яким він був майже 900 років тому. На луках пасуться буйволи, звивистими стежками спускаються вони до водопою, з поля повертаються додому втомлені селяни, у хижах жінки готують страву, он красуня сидить на балконі й кокетує з молодими чоловіками, які вийшли з храму. На причалах розвантажуються човни, посеред дороги граються діти. А над ними всіма шумлять крони дерев. Майстер вирізав близько 550 героїв – і кожен із них має свій настрій, свою поставу. Свій погляд на життя. Придивіться до їхніх облич: як грають на них сонячні промені! Погляньте на їхній одяг: він шелестить шовковими фалдами.

Мистецтвознавці кажуть, що у своїй скульптурі Чжен Чунхуї відтворив сюжет легендарної гравюри середньовічного китайського художника Чжана Цзедуаня «Уздовж річки під час фестивалю Цинмін» – фестивалю, на якому традиційно поминають померлих. Кажуть, що скульптура є навіть точною копією гравюри, яку в усьому світі називають китайською Джокондою, настільки сильне враження справляє вона на людей.

Що ж, коли це й копія, то передусім емоційна. Пекінці були просто приголомшені майстерністю Чжена Чунхуї. Вони визнали: хоча різьблення є традиційним китайським мистецтвом, Чжен – перший серед найкращих. А потім майстер отримав офіційний сертифікат Книги рекордів Гіннесса та всесвітню славу.

Після цього, за його ж словами, йому захотілося заховатися в якихось джунглях: багатії з різних країн почали мучити Чжена своїми пропозиціями: за шалені гроші вони готові були купити скульптуру. Майстер категорично відмовив усім. Зате він залюбки приймає замовлення на створення дерев’яних скульптур. Кажуть, що в черзі до нього – тисячі й тисячі клієнтів. Але для Чжена то все марнота марнот. Прийшовши в музей, він любить тихцем спостерігати, як до його скульптури підходять люди та обережно її торкаються — на щастя.

Доторкнімося й ми до золотавого дерева. Відчули тепло? Це сонячні блискітки зігріли вас.