ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Остеопорозу можна протистояти

Третина жінок після 50 років має проблеми з кістковою тканиною. Як їх зменшити, «Кур’єру» розповіла Наталія Григор’єва, доктор медичних наук, лікар-ревматолог, головний науковий співробітник Інституту геронтології АМН України.

 – Остеопороз – це захворювання, що характеризується зниженням щільності кісткової тканини внаслідок порушення кальцієвого обміну. Хвороба атакує кожну третю жінку після 50 років і найчастіше має безсимптомний перебіг. А на якість життя впливає відчутно: обмежує рухову активність і підвищує ймовірність переломів. Процес втрати кісткової маси активізується після настання менопаузи, оскільки прямо пов’язаний з рівнем естрогенів в організмі.

Серед факторів, що сприяють розвитку захворювання, можна назвати спадковість, низьку масу тіла, а також особливості способу життя.

Лікування остеопорозу спрямоване як на відновлення нормальної кісткової маси, так і на вповільнення інтенсивності її потоншання. Іноді також здійснюють гормонозамісну терапію (ГЗТ) – у жінок з вираженими клімактеричними проявами.

Профілактикою остеопорозу треба займатися постійно ще з юності.

У 20 років:

– забезпечити безперебійне надходження кальцію в період накопичення кісткової маси (пік – у 20–25 років). Його багато в горіхах, рибі, а також молочних продуктах (тут кальцій міститься в ідеальному співвідношенні з фосфором і магнієм, що сприяють його засвоєнню);

– не захоплюватися дієтами: у худих дівчат ризик розвитку остеопорозу зростає удвічі через брак жирової тканини (вона вивільняє естрогени, що захищають кістки).

У 30 років:

– тримати оборону під час вагітності: у цей період організм працює за принципом первинного задоволення потреб маляти, і кісткова тканина мами часто легшає. Усунути дефіцит кальцію можна за допомогою спеціальних препаратів, які призначає лікар;

– не відмовлятися від грудного вигодовування: лактація сприяє зміцненню кісткової тканини і є профілактикою остеопорозу (якщо мама харчується повноцінно).

У 40 років:

– займатися спортом (завдяки фізичним навантаженням нарощуються не тільки м’язи, а й кістки), правильно харчуватися (ні – фастфуду, надмірному вживанню кофеїну та алкоголю), приймати сонячні ванни (вітамін D сприяє засвоєнню кальцію);

– зберігати сексуальну активність, що підтримує гормональний баланс в організмі.