ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР
ВІСНИК

Перерахунок пенсій пенсіонерам, що працюють

Починаючи з 1 квітня 2018-го, щороку органи Пенсійного фонду здійснюють автоматичний перерахунок пенсій трудящих пенсіонерів без їхнього звернення

Цьогоріч пенсії перерахують особам, які після призначення/ попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати і на 1 березня 2021 року набули право на проведення перерахунку. Але якщо у попередніх роках такі перерахунки проводили у березні і з квітня виплачували нові розміри пенсій, то цього року ситуація дещо інша…

Справа у тім, що із запровадженням з 1 січня 2021 року єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб, яка подається щокварталу (замість щомісяця, як це було по 2020 рік), дані про страховий стаж застрахованих осіб за певний квартал будуть відображені в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Реєстр) орієнтовно в середині наступного кварталу. Отож, на 1 квітня 2021 року даних про страховий стаж та заробітну плату за січень та лютий 2021 року, які визначають право на перерахунок, у Реєстрі не було. Тому автоматичний перерахунок трудящим пенсіонерам буде проведено після здачі страхувальниками звітів та надходження відомостей про сплату єдиного внеску за цей період. Дата проведення перерахунку пенсій пенсіонерам, що працюють, залишається незмінною! Як передбачено Законом, це — 1 квітня 2021 року.

Нагадаємо, що порядок проведення перерахунку пенсій особам, які продовжують працювати, встановлено частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058).

Виконують такий перерахунок з урахуванням набутого після призначення/ попереднього перерахунку пенсії страхового стажу, а за дотриманням певних умов і в разі доцільності — і заробітку.

Сума, на яку збільшується пенсія, в кожного пенсіонера індивідуальна, оскільки залежить від того, який страховий стаж він має та який заробіток одержував у період роботи. Саме тому під час здійснення перерахунку фахівці Фонду аналізують доцільність та вибирають оптимальний варіант розрахунку пенсії з урахуванням або набутого страхового стажу, або страхового стажу і зарплати.

Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення пенсіонера-працівника відповідно до частини четвертої статті 42 Закону 1058 затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 № 10-1. І Законом 1058, і постановою правління визначено, що обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, до якого обчислено страховий стаж під час призначення/попереднього перерахунку пенсії.

Якщо на 1 березня 2021 року набуто не менше як 24 місяці страхового стажу  

Якщо після призначення/ попереднього перерахунку пенсії особа набула не менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок здійснюється з урахуванням набутого страхового стажу.

При цьому визначається, варто залишити той заробіток, з урахуванням якого обчислено пенсію за її призначення/ попереднього перерахунку, чи доцільно врахувати заробіток, який особа одержувала за роботу після призначення/ попереднього перерахунку пенсії. Якщо заробітну плату враховувати доцільно, то періоди для її обчислення визначено в частині першій статті 40 Закону 1058. Це або всі періоди страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року до 28 лютого 2021 року, або будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року, незалежно від перерв, і за всі періоди страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року до 28 лютого 2021 року.

Під час обчислення заробітку враховується показник середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення/ попереднього перерахунку пенсії особи (залежно від року виходу на пенсію та з урахуванням, зокрема, постанов уряду, згідно з якими 2019, 2020 та 2021 року проводилася індексація пенсій, що передбачала збільшення показника середньої заробітної плати за 2014–2016 роки (3764,40 грн) на 17% у 2019 році, на 11% у 2020 та 2021-му).

Якщо після призначення/ попереднього перерахунку пенсії набуто менше як 24 місяці страхового стажу

Якщо після призначення/ попереднього перерахунку пенсії особа набула менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після її призначення/ попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення/ попереднього перерахунку. Період, за який визначено заробітну плату для обчислення пенсії, не змінюється. Тобто заробіток, який особа одержувала після призначення/ попереднього перерахунку пенсії, не враховується.

Розгляньмо на прикладах  можливі варіанти перерахунку пенсій.

Приклад 1

Чоловіку призначено пенсію у вересні 2018 року (стаж зараховано до  серпня 2018 року). Після призначення пенсії працював, але після спливу двох років (у вересні 2020-го) не звертався до органів Пенсійного фонду по перерахунок пенсії. На 1 березня 2021 року страховий стаж з урахуванням набутих після призначення пенсії 30 місяців становить 39 років 4 місяці.

Можливі варіанти перерахунку з 1 квітня:

1) врахувати страховий стаж, заробіток не змінювати;

2) врахувати набутий страховий стаж і заробіток за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року незалежно від перерв і за всі періоди страхового стажу після 1 липня 2000 року до 28 лютого 2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) 5426,6 грн (у цьому випадку 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11), оскільки він вищий того, що застосовувався при призначені, — 5377,90 грн;

3) врахувати набутий страховий стаж, заробіток обчислити за всі періоди страхового стажу з 1 липня 2000 року до 28 лютого 2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) 5426, 60 грн, тобто не враховувати заробіток за 60 місяців до 1 липня 2000 року.

Вибирають найбільш вигідний для особи варіант. Якщо після призначення пенсії особа працювала й одержувала менший заробіток, ніж той, з якого було обчислено розмір пенсії, то в разі його врахування зменшується індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Тож у такому разі враховують тільки страховий стаж, набутий після призначення/ попереднього перерахунку пенсії, а заробіток залишається без змін. Тобто для того, щоб у результаті перерахунку розмір пенсії суттєво збільшився, потрібно щоб після призначення пенсії особа працювала й одержувала вищий заробіток, аніж той, із якого було визначено розмір її пенсії.

Отже, чим вищий заробіток одержувала особа, тим на більший розмір підвищення пенсії вона може розраховувати.

Приклад 2

Чоловік, пенсію якому було призначено в жовтні 2018 року з урахуванням страхового стажу 37 років, після її призначення працював менше як два роки (звільнився з роботи через 15 місяців після призначення пенсії). Права на автоматичний перерахунок із квітня 2020 року не мав, оскільки на той час від моменту призначення пенсії не минуло двох років.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону 1058 страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Оскільки після призначення пенсії минуло два роки, а набутий чоловіком страховий стаж менший за 24 місяці, то, враховуючи норми частини четвертої статті 42 Закону 1058, можливий тільки один варіант перерахунку з 1 квітня 2021 року — з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, і заробітної плати за матеріалами пенсійної справи.

Перерахунок пенсії за заявою особи

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стаж, достатній для обчислення пенсії в мінімальному розмірі відповідно до частини першої статті 28 Закону 1058 (на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб — за 35 років страхового стажу для чоловіків чи 30 років страхового стажу для жінок, чи набув право на мінімальну пенсію як шахтар), відповідний перерахунок пенсії здійснюється за його заявою незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої було призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Приклад 3

Чоловіку призначили пенсію за віком у березні 2020 року, страховий стаж — 34 роки (зараховано до 29 лютого 2020 року). Права на автоматичний перерахунок пенсії з 1 квітня 2021 року він не набув, оскільки не минуло два роки після її призначення. У березні 2021-го страховий стаж цього чоловіка становив 35 років (до лютого 2021 року).

Для здійснення перерахунку пенсії чоловік має звернутися до органу  Фонду з відповідною заявою (таку заяву можна подати через вебпортал Пенсійного фонду України, заповнивши відповідний бланк). Під час перерахунку буде зараховано страховий стаж, набутий після призначення пенсії,  заробіток залишиться без змін.

 Перерахунки пенсії за індивідуальними зверненнями

 Приклад 4

Особі призначили пенсію в липні 2019 року, страховий стаж — 38 років (зараховано до 30 червня 2019 року).

На 1 березня 2021 року не минуло два роки після призначення пенсії, тому підстав для її автоматичного перерахунку немає. Перерахунок пенсії буде здійснено після липня 2021 року в разі звернення особи з відповідною заявою (після спливу 24 місяців).

У прикладах 3 та 4 перерахунки буде здійснено зі строків, установлених статтею 45 Закону 1058: із першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами він подав до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа.

Важливо!

Згідно з частиною другою статті 24 Закону 1058 за кожен повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Оскільки пільговий стаж підтверджують уточнювальною довідкою підприємства про зайнятість в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці протягом повного робочого дня та за результатами атестації робочого місця, для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням пільгового стажу за Списком № 1 пенсіонер має звернутися в територіальне управління Фонду із заявою, пільговою довідкою і документами про проведення атестації його робочого місця. У такому разі перерахунок також буде здійснено зі строків, установлених статтею 45 Закону 1058 (із першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся по перерахунок пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами він подав до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа).

 Кому пенсію не перерахують

Перерахунок пенсій за вислугу років, призначених на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», зокрема це педагоги, медичні працівники, працівники авіації та інших професій, робота на яких призводить до втрати працездатності до досягнення особами пенсійного віку, не здійснюватимуть, якщо отримувачі таких пенсій не досягли віку, встановленого статтею 26 Закону 1058.

Важливо!

Після призначення пенсії за вислугу років, особа може отримувати пенсію та працювати  за обраною професією, крім працевлаштування на роботу, яка дає право на пенсію за вислугу років.