ВІСНИК
ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Перерахунок пенсій: що турбує пенсіонерів?

Після будь-яких перерахунків пенсій редакційна пошта «Кур’єра» суттєво «оживає». І нещодавній липневий не став винятком.

Розібратися з питаннями читачів нам допомогла директорка департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Олена Охріменко. Отже, пропонуємо добірку листів у форматі «запитання-відповідь».

Як змінилися пенсійні виплати з 1 липня 2020 року?

Із 1 липня у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду здійснили перерахунки пенсій. Прожитковий мінімум до 1 липня був 1638 грн, а з 1 липня став 1712 грн. І саме з урахуванням цього прожиткового мінімуму було здійснено перерахунки: збільшено мінімальну пенсію із 1638 до 1712 грн, а також перераховано відповідні надбавки і підвищення, що залежать від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Які підвищення одержали люди?

У кожного сума підвищення своя. Мінімальну пенсію на рівні прожиткового зазвичай мають люди, у яких неповний стаж. А от у пенсіонерів, які мають стаж 30 (жінки) і 35 років (чоловіки), пенсія не може бути нижчою за 2100 грн. Це та сума, яку було визначено з 1 травня 2020 року саме для людей, що мають великий стаж, але протягом певного періоду мали низьку заробітну плату. Для тих, у кого такої кількості стажу немає, розмір пенсії з урахуванням надбавок і підвищень, тобто загальна її сума, не може бути меншим за мінімальний розмір пенсії. Більш як на 100 грн підвищився розмір максимальної пенсії. Крім того, законодавством визначено таке поняття, як мінімальна пенсійна виплата. Це коли загальний розмір пенсії не може бути нижчим за певну суму. Зокрема, сьогодні це особи з інвалідністю внаслідок війни. У них мінімальна пенсійна виплата, тобто загальний розмір пенсії, не може бути нижчою, наприклад для осіб з І групою інвалідності, за 650% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Для осіб з інвалідністю ІІ групи загальний розмір пенсії не може бути нижчим за 525% прожиткового мінімуму, а для ІІІ групи — 360%. Тобто зі зміною прожиткового мінімуму ці виплати суттєво підвищуються.

Чи може бути таке, що з 1 липня розмір пенсії зовсім не змінився?

Може. Зокрема, якщо пенсія була 2100 грн і більше та у складі пенсійної виплати немає складових, що залежать від прожиткового мінімуму, то розмір пенсії міг не підвищитися.

Як зрозуміти, кому підвищився, кому ні?

Наприклад, розмір пенсії людини 2100 грн, стаж великий — 35 років, а зарплата була низькою. Її пенсія має бути 1712 грн, однак постановою уряду від 26.06.2019 № 543, а пізніше новою постановою від 01.04.2020 № 251 було передбачено, що розмір пенсії для такої категорії пенсіонерів не може бути нижчим за 2100 грн. І сьогодні мінімальна пенсія для неї не 1712, а 2100 грн. Ця сума так і залишилася. Усередині самої пенсійної виплати відбувся перерозподіл її складових, проте на загальний розмір пенсії до виплати це не вплинуло.

Я працюючий пенсіонер, чому моя пенсія не підвищилась у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму?

Якщо казати про зміну прожиткового мінімуму, то працюючим пенсіонерам здійснено перерахунок складових пенсійної виплати, таких як підвищення і надбавки, що визначаються виходячи з прожиткового мінімуму, а зміна страхового стажу, доплата за понаднормовий стаж працюючим пенсіонерам не здійснюється. Це відбувається тому, що норма закону передбачає: перерахунок доплати за понаднормовий стаж здійснюється непрацюючим пенсіонерам із нового прожиткового мінімуму. Тобто коли працюючий пенсіонер звільняється, тоді йому здійснюється відповідна доплата.

Коли потерплим І категорії аварії на ЧАЕС із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою (ІІ група інвалідності), буде підвищення пенсії?

Сьогодні особам із ІІ групою інвалідності, які мають 1 категорію, також встановлено мінімальну пенсійну виплату, і в складі їхньої виплати є також пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 379 грн 60 коп. Цей розмір зафіксовано у твердій сумі. А пенсія осіб з інвалідністю Чорнобиля, щодо яких встановлено причинний звʼязок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, також визначається на рівні мінімальної пенсійної виплати. Якщо це особа з інвалідністю Чорнобиля, тобто людина брала участь у ліквідаційних роботах, і інвалідність пов’язана з Чорнобильською катастрофою, то в них мінімальна пенсійна виплата становить для І групи 285%, ІІ — 255%, ІІІ — 225% прожиткового мінімуму. Із 1 липня потерпілим 1 категорії з ІІ групою інвалідності змінено розмір пенсії саме у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму: 255% від 1712 грн.

Коли буде наступний перерахунок?

Аналогічний перерахунок пенсій відбудеться 1 грудня. Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб зросте до 1769 грн. Відповідно збільшиться і мінімальна пенсія, і відповідні надбавки й підвищення, що залежать від розміру прожиткового мінімуму.

Чому пенсії невеликі?

Розмір пенсії кожного пенсіонера залежить від тривалості його страхового стажу та розміру заробітної плати, яку він одержував у період роботи і з якої здійснюється розрахунок пенсії. Тож причиною маленької пенсії є або невисока заробітна плата людини протягом трудового шляху, або невеликий страховий стаж. Як завжди, радимо розглянути всі можливі варіанти (інший період зарплати, можливо, є неврахований стаж) і таким чином збільшити пенсійну виплату.

Ліквідаторка аварії на ЧАЕС вийшла на пенсію 2012-го у віці 45 років. Чому пенсія мінімальна і не здійснюється перерахунок?

Жінка скористалася пільгою дострокового виходу на пенсію як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС. Вона вийшла на пенсію на 10 років раніше. Однак зниження пенсійного віку — це єдина пільга в такому разі. Щодо обчислення розміру пенсії, то він здійснюється на загальних підставах за особистими даними і залежить від страхового стажу і зарплати людини. З огляду на те, що жінка пішла на пенсію в 45 років, її страховий стаж менший за 30 років, що впливає на розмір пенсії. Якщо жінка продовжує працювати, вона має право на перерахунок пенсії з додаванням стажу і в разі зміни зарплати.

Як здійснюється перерахунок пенсії працюючих пенсіонерів?

Працюючі пенсіонери мають право на перерахунок пенсії через кожні два роки. Під час перерахунку аналізують доцільність: чи це буде перерахунок тільки за стажем, чи за стажем і зарплатою. Працюючи на пенсії, люди часто мають заробіток менший, ніж це було в періоди до виходу на пенсію. Тому фахівці Фонду під час здійснення перерахунку вибирають оптимальний варіант розрахунку пенсії з урахуванням або тільки стажу, або стажу і заплати.

Крім того, починаючи з 1 квітня 2018-го щороку здійснюється автоматичний перерахунок пенсій працюючих пенсіонерів, без їх звернення.

Якщо людина вважає, що її пенсію обчислено неправильно, або виникає якась інша пенсійна проблема, куди звертатися?

У такому разі людина звертається в сервісний центр, де фахівець за матеріалами пенсійної справи надасть відповідні роз’яснення щодо обчислення страхового стажу (можливо, є періоди роботи, які не було враховано, оскільки особа не подала документи) і щодо зарплати, з якої обчислено пенсію. За потреби буде зроблено відповідні запити на підприємства, на яких людина працювала, з метою підтвердження певних періодів стажу або врахування зарплати за інший період роботи.