Правозахисники пояснили нюанси виплати пенсійної заборгованості переселенцям

 

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для ВПО», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

Правозахисники нагадали, що відповідно з Порядком, який 10.11.2021 затвердив уряд своєю постановою №1165, передбачено виплату пенсійних боргів:

– внутрішньо переміщеним особам;
– особам, які відмовилися від довідки про взяття на облік ВПО і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території;
– особам, яким не було виплачено недоотриману пенсію у зв’язку із смертю пенсіонера з числа ВПО та осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України і не були взяті на облік як ВПО.

Такі особи зможуть претендувати на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) з урахуванням надбавок, підвищень, компенсації втрати частини доходу, грошової допомоги та інших пов’язаних із ними виплат, які не було виплачено за період до місяця відновлення їх виплати.

Процедура виплати пенсійної заборгованості передбачає, що пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводитимуться за окремою програмою, передбаченою в бюджеті ПФУ на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік.

Облік сум пенсійних виплат за минулий період здійснюватимуть, як і раніше, територіальні органи ПФУ, в яких особи перебувають на обліку як одержувачі пенсій, на підставі рішень про відновлення виплати пенсій, а також про виплату недоотриманої пенсії.

Виплата пенсійних боргів здійснюватиметься частинами отримувачам, яких включено до переліку станом на 1 січня відповідного року. Щомісячно виплачуватимуть кошти у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що діє на 1 січня календарного року, в якому здійснюється пенсійна виплата, але не більше, ніж сума заборгованості.

Однак наголошують правозахисники, враховуючи, що виплата пенсійної заборгованості має проводитися за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік, очікувати її у цьому році не варто: грошей на відповідну мету у бюджеті закладено не було. У кращому випадку виплата пенсії за минулі періоди може розпочатися у 2022 році.

При цьому «Юридичний порадник для ВПО» вказує на низку «підводних каменів», які можуть завадити виплатам.

Зокрема це стосується наявності достатнього фінансування бюджетної програми, за якою здійснюватимуться виплати. Так, за відсутності коштів виплату проводитимуть в сумі, що визначається пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням, або не проводитиметься взагалі, якщо програма не буде профінансованою.

Також виплату здійснюватимуть за наявності нарахованих сум, що підлягають виплаті за період до місяця відновлення виплати пенсій або до місяця смерті особи.

«Разом з тим непоодинокі випадки, коли всупереч законодавству пенсійні органи взагалі не нараховували пенсійні виплати ВПО та особам, які не переводили пенсійні справи з тимчасово окупованої території України. За таких обставин розраховувати на виплату ненарахованих сум пенсії за цим порядком до моменту вирішення питання щодо нарахування заборгованості та включення її до списків пенсійних органів не варто. У зв’язку з цим радимо вже зараз перевірити, чи обліковуються відповідні борги у територіальному органі ПФУ», – повідомляють правозахисники.

Також вони вказали, що пенсійні виплати за цим порядком проводитимуть отримувачам, яких включено до переліку станом на 1 січня відповідного року.

«Це означає, що якщо особу буде внесено до такого списку після початку календарного року, на виплату заборгованості з пенсії вона може розраховувати не раніше, ніж у наступному році. Тобто, якщо потрапити до списку після 1 січня 2022 року, пенсійні борги почнуть виплачувати уже у 2023 році», – йдеться у повідомленні.