ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Розпізнаємо діабет за ранніми ознаками

Слабкість, спрага, підвищений апетит, сонливість і підвищена стомлюваність – хто з нас не помічав за собою цих неприємностей? Проте саме за ними може приховуватися початок грізного захворювання, яке вже прозвали «тихим убивцею»: цукровий діабет.

За даними Міжнародної діабетичної федерації, на 1 січня 2018 року у світі налічували понад 425 мільйонів людей у віці від 20 до 79 років, що страждають на діабет. До того ж половина з них не знає про своє захворювання! Проблема в тому, що ця серйозна недуга, яка спричиняє багато небезпечних ускладнень, починає розвиватися практично непомітно. «Кур’єр» зібрав для своїх читачів поради, що підкажуть, як виявити хворобу на ранніх стадіях.

Причини і наслідки

Здавалося б, що тут такого для людини літнього віку: вночі ниють ноги, влітку постійно хочеться пити, та ще й лікар каже, що холестерину в крові забагато… Цей самий лікар застерігає, що потрібно знизити вагу й більше рухатися. Але ж причина недуги не очевидна, і вірити в те, що ти хворий, не хочеться, тому дієту і спорт ми відкладаємо на потім. А тим часом з’являються також запаморочення, слабість, різкі перепади настрою. І ось вам виписують спеціальні таблетки: ви діабетик.

Задумайтеся: чи варто до цього призводити?

Суть хвороби – у недостатньому виробленні підшлунковою залозою гормона інсуліну, що регулює вміст глюкози (цукру) у крові. Якщо інсуліну замало, організм не переробляє надлишкову глюкозу, як наслідок вміст її у крові збільшується й починається виділення цукру із сечею. При цьому клітини організму зазнають гострого дефіциту енергії, адже основним її джерелом є глюкоза, що потрапляє в клітину лише за допомогою інсуліну.

Таємний і явний

Розрізняють два типи діабету: інсулінзалежний та інсуліннезалежний.

Перший тип зазвичай проявляється дуже швидко, тож лікар легко встановлює діагноз.

Діабет другого типу протікає непомітно, і лікарі в багатьох випадках виявляють його випадково. Діабет 1-го типу пропустити неможливо. Люди з діабетом 2-го типу десятиліттями можуть не знати про свою хворобу.

Діабет 1-го типу, коли в організмі гинуть клітини, що виробляють інсулін, і людина стає залежною від ліків, – кероване захворювання. Жодних обмежень (дієта, зміна способу життя) хвороба не потребує. Хворого треба лише навчити правильно обраховувати й уводити інсулін. А ось діабет 2-го типу супроводжується великою кількістю заборон.

Дракон не дрімає

Усі ендокринологи знають, що діабет 2-го типу можна компенсувати: добитися тривалої позитивної ремісії, коли навіть не потрібно буде вживати лікарські препарати, за допомогою дієти і помірної рухової активності.

Якщо ви здорові, все-таки памʼятайте, що дракон не дрімає. Діабет підкрадається непомітно, а з ним і великий букет проблем. На чолі списку – погіршення якості життя, погане самопочуття і настрій, скорочення тривалості життя. У випадку діабету суттєво страждає імунітет, тому помирають, зазвичай, не від нього самого, а від супутніх захворювань, упоратися з якими організм не може.

Ось деякі ознаки, що допоможуть вчасно розпізнати хворобу.

 • Часте сечовипускання

Часті позиви до сечовипускання або сечовипускання в нічний час можуть бути однією з перших ознак цукрового діабету. Ниркам, зазвичай, стає набагато складніше позбутися надлишку глюкози в крові.

 • Надмірна спрага

Якщо ви втрачаєте більше рідини, то організм буде робити все, щоб замінити її, тож цей симптом автоматично пов’язаний із попереднім, і необхідність пити збільшується.

 • Підвищений голод, або ненаситність

Організм постійно хоче їсти через екстремальні максимуми і мінімуми рівнів цукру в крові. Клітини не одержують достатньої кількості глюкози, отже, організм починає жадати їжі.

 • Сухість у роті

Сухість у роті, зазвичай, приваблює бактерії й викликає численні стоматологічні проблеми. Крім того, захворювання ясен також являють собою ускладнення діабету. Наприклад, раннім симптомом може бути важка форма періодонтиту.

 • Утома

Надмірна утома з’являється тоді, коли організм змушений постійно компенсувати відсутність глюкози в клітинах.

 • Проблеми із зором

Коли рівень цукру в крові високий, це впливає на очі й змінює форму кришталика і ока. Ваш зір стане розмитим. Якщо рівень цукру залишається високим протягом тривалого часу, зміни, що відбуваються в очах, можуть стати постійними і спричинити повну втрату зору.

 • Синці, інфекції, порізи, що не загоюються

Це відбувається внаслідок ушкодження кровоносних судин і є класичною ознакою діабету. Коли надмірна кількість цукру наявна у венах і артеріях, вони стають менш здатними транспортувати кров до місця, яке потрібно зцілити.

 • Сексуальна дисфункція

Різні сексуальні проблеми також часто виникають як наслідок діабету. Від 35 до 75% чоловіків, що страждають на цукровий діабет, мають імпотенцію.

Наша порада: якщо ви спостерігаєте в себе деякі з цих симптомів, зверніться до лікаря, зробіть аналіз крові та переконаєтеся, що у вас усе в порядку.

************

Кілька фактів про діабет

За останні 30 років кількість хворих на діабет у світі збільшилась удвічі. Сплеск почався ще в середині XX століття, коли калорійна їжа перестала бути привілеєм багатих, а фізичне навантаження через технічний прогрес знизилося навіть у країнах, що розвиваються.

До відкриття інсуліну хворі дуже швидко вмирали від діабетичної коми в молодому віці. Ще зовсім недавно, в 60-70-х роках минулого століття, батьків дітей із діабетом застерігали: дитина помре протягом 10–15 років.

Цукровий діабет 2-го типу обумовлений сукупністю як генетичних, так і прижиттєвих чинників. Переважна більшість людей із цим типом захворювання мають надлишкову масу тіла. Саме по собі ожиріння є одним із серйозних чинників ризику розвитку цукрового діабету 2-го типу. У дітей, що страждають на ожиріння, ризик зростає в чотири рази.

Учені з університету Джорджа Вашингтона в США дійшли висновку, що людям похилого віку для профілактики діабету потрібно робити 15-хвилинну прогулянку після вживання їжі. Фізичні навантаження взагалі здатні знижувати рівень цукру в крові, який підвищується після їжі. Дослідження показали, що найкориснішою є вечірня прогулянка після вечері або пізнього обіду.

Парадоксально, але факт: за статистикою, сьогодні люди з діабетом, які стежать за своїм харчуванням і перебувають під постійним лікарським контролем, живуть у середньому… на сім років довше за своїх ровесників із нормальним рівнем глюкози!

Є люди, які народжуються зі схильністю, але ніколи не захворіють. І часто людина занедужає, хоча ніхто з родичів не страждав на цю хворобу.

Багато хто вважає, що діабет 2-го типу – це хвороба людей похилого віку, проте захворіти нею можна в будь-якому віці. Наприклад, у США через епідемію ожиріння діабетом 2-го типу хворіє величезна кількість дітей. Однак з віком ризик справді збільшується, тому навіть похилі люди мають залишатися фізично активними і дотримуватися здорового способу життя.

Найпростіше правило профілактики: харчуватися корисною їжею та в міру. Крім того, більше рухайтеся, намагайтеся не нервувати й ігнорувати погані звички.

*************

Міні-тест: хто перебуває в зоні ризику

Відповідайте «так» або «ні» на такі запитання:

 1. Чи є серед ваших найближчих родичів хворі на діабет?
 2. Чи страждаєте ви і ваша рідня від надлишкової ваги?
 3. Чи помічаєте ви в себе підвищену спрагу, набряки?
 4. Ви ніколи не влаштовуєте розвантажувальні дні?
 5. Ви не робите ранкову гімнастику?
 6. Ви час від часу відчуваєте напади жару, хоча температура не підвищується?
 7. У вас підвищений тиск?
 8. Ви багато їсте, переважно каші, макарони, хліб?
 9. Ви дуже любите солодощі?
 10. Ви страждаєте від сильної задишки?

Якщо всі або більшість відповідей виявилися позитивними, вам потрібно звернути увагу на своє здоров’я.