ВІСНИК

Самомотивація: як спонукати себе до активності

Кожен із нас стикався з ситуацією, коли опускаються руки, справи ідуть геть погано, нічого не хочеться робити, коли ніби не вистачає сил рухатися вперед. У такому разі варто згадати про самомотивацію, адже насправді так ефективно спонукати себе до дій, як ти сам, не зможе ніхто.

Самомотивація — це коли людина сама впливає на свій стан, коли зовнішня мотивація (наприклад, коментарі тих, хто знаходиться поряд) перестає впливати на неї. Самомотивація дуже індивідуальна, тому кожна людина вибирає різні способи для того, щоб мотивувати себе. Але є певні методи, які надають позитивний вплив на більшість із нас. Особливо, якщо мова йде про роботу над собою, то без внутрішньої мотивації тут не обійтись. Поговоримо про такі методи конкретніше.

САМОМОТИВАЦІЯ — УСВІДОМЛЕННЯ СВОЇХ БАЖАНЬ ТА ОБРАННЯ ЗАСОБІВ ЇХ ЗАДОВОЛЕННЯ.

1. САМОНАВІЮВАННЯ

Це процес впливу людини на свою психіку, щоб змінити свою поведінку, тобто метод формування нової поведінки, що раніше не була властивою їй.
Для того щоб вселити самому собі якісь речі, потрібно скласти для себе список правильни х тверджень і установок. Наприклад, якщо ви відчуваєте в якісь моменти занепад сил і пригнічений стан, можете використовувати твердження: «Я сповнений енергії і сил!». Повторюйте його якнайчастіше: і в моменти занепаду, і в моменти звичайного стану. З першого разу ви можете і не помітити вплив такого самонавіювання, але з практикою ви прийдете до того, що станете помічати його дію.
Щоб твердження і установки справляли найбільший ефект, потрібно дотримуватися кількох правил:
􀁹 твердження повинні відображати те, що ви хочете, а не те, від чого намагаєтеся позбутися;
􀁹 не використовуйте частку «не». Приміром, казати треба не: «Я не почуваю себе погано», а: «Я відчуваю себе добре»;
􀁹 будь-яка установка повинна бути короткою і мати конкретний зміст;
􀁹 важливо формувати установку в теперішньому часі;
􀁹 повторюйте установки усвідомлено, а не просто завчивши текст. І намагайтеся робити це якомога частіше.

2. БІОГРАФІЇ ВІДОМИХ ОСОБИСТОСТЕЙ

Цей метод — один з найефективніших для самомотивації. Полягає він у ознайомленні з життям успішних людей, що досягли в якій-небудь сфері видатних результатів.
Якщо ви відчуваєте, що пропала мотивація діяти, рухатися вперед, продовжувати роботу над якимось проєктом або навіть працювати над собою, зробіть таке: подумайте, хто з відомих особистостей викликає у вас інтерес і захоплення. Це може бути якийсь бізнесмен, засновник якоїсь компанії, тренер з особистої ефективності, спортсмен, зірка кіно, політик, історична особа і тому подібне.
Знайдіть біографію цієї людини, статті про неї, її висловлювання або будь-яку іншу інформацію. Почніть вивчати знайдений матеріал. Напевно, ви знайдете в житті цієї людини безліч мотивуючих моментів, прикладів стійкості і бажання рухатися вперед, незважаючи ні на що.

Зверніть увагу!
Читайте книги, статті, дивіться цікаві фільми завжди, коли відчуваєте, що ваша мотивація слабка і потребує підживлення.

Також надзвичайно потужне джерело енергії — спілкування з успішними людьми.
Як казав Ф. Перлз: «Дозвольте світові справити враження на вас». І тоді не лише ваша робота, а й ваше життя сповняться азартом, творчістю, натхненням.

3. РОЗВИТОК СИЛИ ВОЛІ

Вплив сили волі на життя людини неможливо переоцінити. Саме сильна воля допомагає людині розвиватися, самовдосконалюватися і досягати нових висот. Вона допомагає завжди тримати себе в руках, не прогинатися під тиском проблем та обставин, бути сильною, стійкою та рішучою, мужньо сприймати усі виклики.
Найпростішим і водночас найскладнішим способом розвитку сили волі є робити те, що робити не хочеться. Саме дії «через не хочу», долаючи труднощі, робить людину сильнішою. Якщо робити щось, що не хочеться, впродовж тривалого часу, то ви зможете не тільки розвинути силу волі, але й розвинути нову звичку!
Не маючи сили волі, багато людей не досягають своїх цілей, опускають руки в складні моменти, піддаються своїм слабкостям і потурають своїм лінощам. Позбавлення шкідливих звичок також є тренуванням сили волі. Починайте тренувати силу волі з малого, поступово підвищуючи планку. А в списку своїх справ, навпаки, завжди вибирайте найбільш складну і робіть її щонайперше (як каже народна мудрість «з’їжте жабу зранку»). Регулярне тренування своєї сили волі через певний час почне давати результати, і ви побачите, як простіше вам стало справлятися зі своїми слабкостями, небажанням щось робити і лінню. А це, у свою чергу, зробить вас сильнішим і кращим.

4. ВІЗУАЛІЗАЦІЯ

Це ще один дуже дієвий метод підвищити свою мотивацію. Він полягає в уявному проживанні бажаного (сюжету). Варто робити це перед сном. Але для початку необхідно зрозуміти, що ви насправді хочете, ваші істинні бажання.
Робиться це дуже просто: постарайтеся вибрати час, щоб ніхто не відвертав вашої уваги, сядьте зручніше, розслабтеся і закрийте очі. Деякий час просто сидіть і стежте за своїм диханням. Дихайте рівно, спокійно, розмірено. Поступово починайте малювати в уяві картинки того, чого бажаєте досягти. Не просто думайте про це, а уявляйте це так, неначе це вже є у вас. Уявіть в деталях, що відбувається, продумайте як розвивається сюжет, прислухайтеся до своїх відчуттів.
Якщо ви дуже хочете новий автомобіль, уявіть, що ви сидите в ньому, повертаєте ключ запалювання, беретеся за кермо, натискаєте на педаль газу і рушаєте з місця. Якщо ви прагнете опинитися в якомусь красивому місці, уявіть, що ви вже там, постарайтеся змалювати всі деталі, довкілля, свої відчуття. Приділіть візуалізації 15–20 хвилин.
Щоденна практика візуалізації допоможе завжди пам’ятати про те, чого хочеться понад усе.

5. АФІРМАЦІЇ

Так називають спеціальні невеликі тексти або висловлювання, які впливають на людину на психологічному рівні практично «автоматично», підсвідомо.
Безліч успішних людей використовує афірмації в своєму щоденному житті для того, щоб постійно мати внутрішні стимули. Дуже часто вони використовуються для того, щоб змінити своє ставлення до чогось, зняти психологічні та підсвідомі блоки. Для того щоб скласти для себе найбільш ефективні афірмації, варто використовувати такий прийом: потрібно взяти чистий аркуш паперу і розділити його вертикальною лінією навпіл. Зліва пишуть переконання і блоки, які, на вашу думку, чинять негативний вплив на ваше життя. А праворуч – позитивні афірмації. Наприклад, ви знаєте, що боїтеся спілкування зі своїм начальником на роботі, але вам часто доводиться з ним розмовляти і через це ви постійно відчуваєте стрес, дискомфорт і небажання йти на роботу. Напишіть на одній частині аркуша «Я боюся спілкуватися з начальником», а на іншій – «Мені подобається спілкуватися з начальником». Це і буде вашою переконливою фразою, афірмацією.
Афірмації зазвичай використовують не одинично, а комплексно, тобто, крім того, що ви боїтеся спілкування з начальником, ви повинні визначити якісь інші свої страхи і слабкі сторони. Їх може вийти досить багато. Щоб виявити їх по максимуму, потрібно досить ретельно попрацювати над собою.
Після того, як випишете все на аркуш паперу, розріжте його навпіл і залиште тільки афірмації з прагненнями. Читайте свої афірмації щодня. Краще всього, якщо це буде відразу після того, як прокинетеся, і перед сном. Зробіть читання афірмації своїм щоденним ритуалом.

Також непоганий спосіб — взятися до справи з усмішкою. Звичайно, спочатку доведеться усміхатися над силу, але потім цей вираз обличчя розбудить відповідну емоцію. Є такий психологічний механізм. Загалом, потрібно розбудити ту енергію, яку ви приспали своїми внутрішніми домовленостями.

Отже, керуйте своєю мотивацією, будьте автором свого життя! І не забувайте:
«Більшість людей щасливі настільки, наскільки вони вирішили бути щасливими». 􀂄