ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Що робити, коли відмовляють ноги

У літніх людей часто виникають проблеми з опорно-руховим апаратом. Основними ознаками патології є судоми, підгинання нижніх кінцівок або нездатність рухатися.

Коли в людини відмовляють ноги, виникає запитання, що робити. Передусім не варто панікувати: можливо, це тимчасове явище. Однак потрібно зробити відповідне обстеження, оскільки навіть тимчасові проблеми з ногами можуть свідчити про серйозне захворювання.

Основні причини

 Діабет. За цього захворювання відбувається системне ураження нервових закінчень, що є наслідком втрати тонусу стінок судин. Їх проникність знижується, і кровопостачання нижніх кінцівок пригнічується. Основна ознака: холодна бліда шкіра на ногах й оніміння, що може призвести до повної втрати чутливості й нездатності самостійно пересуватися.

  • Остеохондроз. З віком міжхребцеві диски стираються, кількість синовіальної рідини зменшується. Саме із цим пов’язане зменшення зросту в міру старіння людини. Нервові волокна клітин спинного мозку стискаються, що може призводити не тільки до втрати чутливості ніг, а й до повного паралічу.
  • Атеросклероз. Судини в літніх людей через природне зношення стають ламкими, на стінках формуються холестеринові утворення, в яких починає наростати сполучна тканина. Як результат, стінки деформуються, просвіт у них звужується. Циркуляція крові в артеріях порушується, відбувається часткове або повне порушення кровотоку. З’являються оніміння і болі в ногах, а в запущених випадках може виникнути гангрена.
  • Ревматоїдний артрит. Надмірна вага, неправильне харчування, брак поживних елементів — основні причини виникнення захворювання. Суглоби починають боліти й втрачати рухові функції.
  • Полінейропатія. Виникає на фоні цукрового діабету або внаслідок зловживання алкоголем. Симптоматика схожа в обох випадках: відчуття мурашок, що бігають, оніміння ніг, швидка втома, спазми в литкових м’язах, порушення ходи.
  • Облітеруючий ендартеріїт. Це ураження периферичних артерій зі звуженням їх просвіту й подальшим розвитком ішемії кінцівок. Основні ознаки: кульгавість, болі в ногах, утворення на їх поверхні тріщин і виразок, які спричиняє брак кровообігу.
  • Інсульт. Параліч ніг може бути одним із симптомів інсульту головного мозку. Якщо людина раптово втрачає орієнтацію в просторі, її мова стає невиразною, виникає глухота чи сліпота, потрібно негайно надати їй швидку допомогу й доправити в стаціонар для подальшого лікування.

Важливі правила

 Окрім медикаментозного лікування, людям похилого віку, що мають проблеми з ногами, потрібно дотримуватися низки рекомендацій.

  • Правильне харчування. Треба урізноманітнити раціон такими продуктами, як зелень, рослинні жири, крупи, висівки, сухофрукти: вони містять багато магнію, через брак якого можуть виникати судоми в ногах.
  • Гімнастика для ніг. Окрім традиційної ходи, яка поліпшує кровообіг у нижніх кінцівках, бажано виконувати спеціальний комплекс вправ. Це обертання стопи в положенні сидячи на стільці, ходьба по черзі на внутрішньому і зовнішньому боці стопи, піднімання на носки з використанням опори, а також нахил стопи «на себе» в положенні лежачи.
  • Народні засоби. Під час комплексного лікування захворювань ніг можна й потрібно застосовувати методи нетрадиційної медицини.

 Змішавши дві частини вазеліну і одну частину чистотілу, можна отримати ефективну мазь. Нею треба змащувати ікри на ніч.

 Для розтирань змішують 2 ч. ложки гірчичного порошку і 3 ст. ложки олії (соняшникової, лляної, оливкової, ріпакової). Цей склад можна застосовувати тільки на чистій шкірі без пошкоджень, виразок, інфекційних захворювань шкірного покриву.

 Популярні також медові компреси. Після розігріваючої ванночки на ноги тонким шаром накладають свіжий мед, зверху кладуть чисту бавовняну тканину. Потім ногу обмотують поліетиленовою плівкою і залишають компрес на ніч.

Як усунути оніміння

Під час судоми важливо допомогти людині розслабитися. Добрий ефект дає масаж литкових м’язів, що включає розтирання.

Теплі ножні ванни розслаблюють м’язи, знімають спазми, розширюють судини й сприяють посиленню кровотоку. Після ванни бажано надіти теплі шкарпетки.

Відвари ромашки і липового цвіту чинять спазмолітичну і м’яку знеболювальну дію, їх краще вживати на ніч.

Для зменшення набряків бажано пити відвари насіння льону, м’яти, шипшини, петрушки.

Упродовж дня потрібно давати ногам відпочинок, поклавши їх на подушку чи валик.

Треба щодня ходити пішки, починаючи з невеликих відстаней: це сприятиме поліпшенню кровообігу й постачанню поживних речовин у тканини.

Літнім людям, які страждають на оніміння ніг або нездатність пересуватися, бажано повністю відмовитися від куріння та вживання алкоголю. Потрібно регулярно проходити курси вітамінотерапії, лікувальної гімнастики. Комплексний підхід до лікування захворювань, що призводять до проблем з опорно-руховим апаратом, допоможе значно поліпшити якість життя.