ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Що варто знати про азотні добрива

Азот входить до складу ДНК, РНК і білків, тобто він наявний у кожній «цеглині», з якої побудовано рослину. Ось чому азотні добрива такі важливі.

Проте більше не означає краще — це правило стосується також азотних добрив. Важливо вносити їх вчасно й у потрібній кількості, тоді підживлення буде корисним.

Плюси

Посилює зростання і підвищує врожайність. Вважають, що азот відповідає за зростання, фосфор за цвітіння, а калій за плодоносіння. Проте азот відіграє також важливу роль у формуванні врожаю: він збільшує розмір не тільки пагонів і листя, а й квіток і плодів. Навіть більше, він підвищує як розмір овочів і фруктів, так і їх якість. Окрім того, завдяки азоту закладаються квіткові бруньки: чим їх більше, тим більше плодів.

Загоює рани на деревах. Часто після обрізання місця зрізів довго не загоюються. Як наслідок, знижується зимостійкість рослин: сильно обрізані дерева взимку можуть підмерзнути, а на підмерзлу деревину відразу «сідають» чорний рак й інші захворювання. Тому після обрізання сад треба обов’язково нагодувати азотом.

  • Перше підживлення роблять у квітні: 0,5 відра перепрілого гною або 1—2 кг курячого посліду на 1 кв. м пристовбурного кола. Друге — на початку червня: ті самі добрива в тих самих дозах. Замість органіки можна використовувати мінеральні добрива: амофоску чи аміачну селітру (згідно з інструкцією).

Прискорює плодоносіння. Буває, що яблуні чи груші сидять на ділянці роками, активно розростаються вгору й уширшки, а цвісти не хочуть. Виправити ситуацію допоможуть азотні добрива (аміачна селітра, сечовина). Щоб прискорити цвітіння яблунь і груш, вносити добрива треба двічі: на початку росту пагонів (40—50 г на пристовбурне коло молодої яблуні) і перед закінченням росту пагонів, наприкінці червня (80—120 г на пристовбурне коло). Але памʼятайте: це дуже висока доза, і вносити таку кількість добрив у суху землю не можна. Її треба спочатку полити, внести добрива, а потім знову полити.

Мінуси

Рослини «жирують». Особливо це помітно на овочевих культурах: огірках, помідорах та ін. Вони йдуть у листя, а плодів немає. Так само «жирує» картопля — не утворює бульб.

Плодові, ягідні й багаторічні рослини підмерзають. Якщо в другій половині літа ви перегодували рослини азотом, існує велика ймовірність того, що вони підмерзнуть, навіть у м’яку зиму. Зниження зимостійкості пов’язане з високим вмістом води у пагонах.

Плоди, бульби й цибулини гірше зберігаються. Перегодовані картопля і яблука не будуть довго лежати й почнуть швидко гнити.

Хвороби й шкідники сильніше вражають рослини. Якщо в саду буде дві рослини, одну з яких удобрили за правилами, а другу перегодували, то, наприклад, тля і борошниста роса в першу чергу нападуть на перегодовану рослину.

Де шукати азот

Аміачна селітра. У її складі 34—35% азоту. Плюси: легко розчиняється у воді, моментально засвоюється рослинами. Чудово діє навіть у мерзлому ґрунті, тому її можна використовувати для дуже ранніх підживлень. Мінуси: під час зберігання сильно вбирає вологу й злежується у великі грудки. Підкисляє ґрунт, тому застосовувати її можна тільки на нейтральних чи лужних землях. Не можна застосовувати для позакореневих підживлень. Вносити восени або навесні під перекопування, протягом літа у вигляді ґрунтових підживлень.

Сечовина (карбамід). Містить 46% азоту. Плюси: добре розчиняється у воді, чудово засвоюється рослинами. Мінуси: у разі високої вологості злежується, перетворюючись на брилу. Дуже швидко вимивається з ґрунту, вивітрюється й розкладається на сонці, тому закладати її потрібно на глибину 10—12 см. Водночас починає діяти не одразу, як аміачна селітра, а за тиждень. Підкисляє ґрунт, тому застосовувати її можна тільки на нейтральних чи лужних землях. Вносити тільки навесні й улітку у вигляді підживлень. Можна використовувати також для позакореневих підживлень: вона не зашкодить рослинам, навіть якщо переборщити з дозою.

Натрієва селітра. У ній 16% азоту. Плюси: легко розчиняється у воді. Містить натрій, а його дуже люблять коренеплоди. Мінуси: вимивається з ґрунту, злежується під час зберігання. Отруйна для тварин. Подразнює шкіру, тому вносити її потрібно в рукавичках, а після роботи ретельно вимити руки. Заборонено застосовувати в теплицях. Вносити тільки навесні й улітку у вигляді підживлень.

Гній. Найвідоміше органічне добриво, що, однак, містить тільки від 0,5 до 2,5% азоту (курячий послід), тому його вносять великими дозами. Плюси: окрім азоту, містить фосфор, калій, кальцій і магній. Поліпшує структуру ґрунту. Екологічно чистий. Мінуси: у гної багато насіння бур’янів, тому протягом першого року доведеться полоти частіше. Оскільки його зазвичай продають машинами, добриво займатиме доволі багато місця.

Свіжий гній не радять вносити в ґрунт, тому що під час розкладання соломи в землі розвивається величезна кількість мікроорганізмів, які забирають собі весь азот. Свіжий гній зазвичай складають у купи, щоб він трохи перегнив. Напівперепрілий гній вносять у ґрунт восени, під перекопування, той, що перепрів, можна додавати безпосередньо в лунки.