ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Що варто знати про пневмонію

12 листопада людство відзначає Всесвітній день боротьби з пневмонією.

За даними Всесвітньої організації охорони здоровʼя, близько 450 млн людей у світі щороку хворіють на запалення легенів і приблизно 7 млн випадків закінчуються летальним результатом. Утім, ці дані поки не враховують епідемію коронавірусу, що охопила світ цього року, а як відомо, Covid-19 часто спричиняє ускладнення у вигляді пневмонії. Тому статистика може стати ще більш загрозливою. Адже навіть до пандемії запалення легенів посідало 4-те місце серед причин смерті після серцево-судинних захворювань, онкології, травм і отруєнь. Отже, що варто знати, щоб зменшити ризик захворіти на пневмонію, і як поводитися, якщо все-таки захворіли?

Тримати зуби здоровими!

Кажуть, що заходів профілактики проти запалення легенів не існує, проте це не зовсім так. Є вакцинація — роблять щеплення проти стрептококової бактерії, яка найчастіше спричиняє пневмонію. Однак збудників хвороби багато: це і вірус грипу, і Covid-19. Зробити щеплення проти всіх небезпек неможливо, адже це може завдати організму більшої шкоди, ніж сама інфекція. Існують простіші й нешкідливі заходи профілактики. По-перше, оскільки пневмонія — хвороба заразна, до хворих людей, особливо які кашляють, краще не наближатися. По-друге, бактеріальна інфекція, що розвивається в гнилих зубах, може проникати вглиб організму, і це вже доведено. Якщо зубна інфекція дістанеться легенів, буде пневмонія, а якщо шлунка, матимете гастрит або виразку. Тому стежте за здоров’ям зубів і регулярно відвідуйте стоматолога! По-третє, якщо у вас виявили, наприклад, мікоплазми, легіонели чи хламідії, не зволікайте з лікуванням. Вони можуть дістатися легенів і утворити в них інфекційне вогнище.

5 правил

Якщо ви все-таки захворіли на запалення легенів, запам’ятаєте найважливіше правило лікування цієї хвороби: видужання залежить не від лікаря, а більшою мірою від вас.

Лікувати пневмонію тільки з лікарем. Це не ГРЗ, самостійно ви її не вилікуєте. Тому треба обов’язково йти до лікаря. Памʼятайте про смертельність цієї хвороби.

Підозрювати пневмонію за будь-якої застуди. Дуже важливий момент. Більшість випадків запущеної пневмонії трапляється через те, що її плутали зі звичайною застудою. З’явилася симптоматика, особливо якщо з кашлем, — обов’язково йдіть до лікаря прослухати легені.

Доліковувати до кінця. Дуже поширена помилка пацієнтів — самостійно припиняти курс лікування. Полікувалися кілька днів, температура знизилася, перестали вживати антибіотики. Страшна помилка! Якщо лікар призначив курс антибіотиків на два тижні, отже, вживати ліки потрібно саме два тижні, навіть якщо ви почуваєтесь абсолютно здоровим.

Дотримуватися постільного режиму. Жодних ходінь на роботу й жодних фізичних навантажень. Дуже важливо звільнити імунну систему від усього зайвого, щоб вона виконувала тільки одну найважливішу роботу — знищувала інфекцію.

Берегти від пневмонії дітей і старих. Вони хворіють на запалення легенів частіше й важче за інших: в одних організм ще не зміцнів, а в других уже настільки ослабнув, що не може ефективно боротись із цим захворюванням. Зважайте на те, що пневмонія є головною причиною смертності дітей і підлітків в усьому світі. Щороку вона забирає життя 1,4 млн дітей у віці до п’яти років.

Пневмонія без симптомів?

У хворих на коронавірус може розвинутися пневмонія, а вони цього навіть не помітять, кажуть медики. Річ у тім, що Covid-19 може спричиняти безсимптомне запалення легеневої тканини: незважаючи на зміни в легенях, у пацієнтів немає ні кашлю, ні задишки, ні лихоманки. Водночас комп’ютерна томографія показує наявність вогнища захворювання. Пульмонологи пояснюють відсутність симптомів тим, що вражаються тільки тканини легенів, а не їх кінцевих відділів — альвеол. Є й добра новина: імовірно, людині із безсимптомною формою запалення легенів не загрожує розвиток серйозних ускладнень. Із другого боку, цей феномен безсимптомної пневмонії, як і сам коронавірус, ще недостатньо вивчений, щоб можна було робити які-небудь беззаперечні твердження.