ВІСНИК

Сторнування доходу одного виду і донарахування доходу іншого виду за попередній період

Роз’яснення та коментарі до деяких питань відображення сторнування доходу одного виду і донарахування доходу іншого виду за попередній період у Звіті щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Через помилки в табелюванні трапляється, що підприємство помилково нараховує працівникам за робочі дні заробітну плату, але працівник у ці дні не працює, а хворіє, що підтверджується листком непрацездатності, або перебуває у відпустці.
Окрім допущення помилок, буває, що працівник у щорічній відпустці занедужує, тому його відпустка переривається, і замість відпускних йому за той самий період нараховують «лікарняні», а відпускні підлягають відрахуванню із заробітної плати. Також буває, що працівника відкликають із щорічної відпустки, у результаті чого замість відпускних за дні невикористаної відпустки йому нараховують заробітну плату за відпрацьовані дні, а відпускні відраховують із зазначеної заробітної плати.
У зазначених випадках виникає необхідність у перерахунку місячного доходу попереднього періоду та коригуванні нарахованого ЄСВ у такому періоді. Якщо в результаті перерахунку донараховується якийсь дохід, то необхідно нарахувати ЄСВ на такий донарахований дохід.
Якщо ж у результаті перерахунку розмір доходу певного виду зменшується, то сума переплати ЄСВ на підставі заяви роботодавця, поданої до органів доходів і зборів за місцем перебування на обліку, повертається йому або зараховується за рахунок майбутніх платежів ЄСВ з цього виду доходу.
Щодо відображення виправлення зазначених помилок у Звіті про ЄСВ, то, нагадаємо, що, згідно з підпунктом 3 пункту 3 розділу IV Інструкції № 449 і пунктом 9 розділу IV Порядку № 435, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу та виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються в заробітну плату місяця, у якому були здійснені такі донарахування.
За аналогією, якщо в поточному місяці виявлено помилку у зайвому нарахуванні заробітної плати за попередній період і її виправляють, то суми зайво нарахованої заробітної плати виключають із заробітної плати поточного місяця. Тобто у разі зменшення заробітної плати за попередній період у зв’язку з виявленням помилок, коригування відображають у фонді оплати праці того місяця, у якому проведено таке зменшення, і відображають у Звіті про ЄСВ за такий (поточний) місяць.

Детальніше — у  журналі “Вісник Пенсійного фонду України” №3, 2019