Сусіди зверху залили мою квартиру. Як мені діяти?

Відповідно до пункту 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій насамперед необхідно скласти акт (додаток 4 до Правил). Акт складає комісія балансоутримувача будинку/ОСББ, у якому розташовано залиту квартиру. Заяву на складання акта варто подати письмово, а другий примірник з відміткою про отримання зберегти як доказ звернення. Також потрібно зафіксувати факт залиття (фото, відео, показання свідків тощо).

Необхідно встановити, з чиєї вини сталося залиття квартири: з вини власників квартири (якщо причиною залиття виявиться несправність/пошкодження внутрішньоквартирних мереж) чи виконавця (надавача) житлово-комунальних послуг (у разі несправності/пошкодження внутрішньобудинкових мереж, що розташовані до точки розподілу комунальних послуг).

Після встановлення винних осіб і розміру збитків (за результатами складеного акта, інших видів фіксації) можна звернутися до таких осіб з пропозицією щодо добровільного відшкодування ними шкоди в грошовому вираженні або наданні послуг щодо ремонтних робіт.

У разі відмови добровільного відшкодування завданої шкоди ви маєте право звертатися в суд з позовом про відшкодування майнової та моральної шкоди. Якщо в акті про залиття не відображено всю необхідну інформацію щодо розміру збитків, то належним доказом розміру майнової шкоди може стати кошторис, складений будівельною організацією, яка здійснила ремонт, або висновок експертного дослідження, здійсненого відповідною експертною установою/експертом.

Суд визначає розмір відшкодування моральної шкоди залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних і душевних страждань потерпілого, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин.