ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Тотальний карантин

Коли наприкінці грудня 2019 року в Китаї зафіксували перші випадки коронавірусу, ніхто й подумати не міг, що 11 березня ВООЗ заявить про світову пандемію цієї хвороби — наразі нею уражено понад 155 країн. Їхні уряди вживають безпрецедентних заходів безпеки.

Спочатку світ припинив будь-яке сполучення з Китаєм, потім дійшло до перекриття кордонів між державами та обмеження пересування в межах країн. Більшість держав головним засобом у боротьбі з коронавірусом визнала всеохопливу ізоляцію громадян: почали закривати навчальні заклади, переводити на дистанційний режим роботи держустанови і бізнес, обмежувати рух транспорту тощо. Навіть керівні органи НАТО і Євросоюзу, деякі парламенти й уряди почали працювати в режимі відеоконференцій. Хоча є низка країн, які демонструють напрочуд спокійне сприйняття проблеми.

«Кур’єр» підготував інформацію про ті заходи безпеки, до яких вдаються в різних країнах, щоб протистояти вірусній атаці: зарубіжний досвід у такій ситуації зайвим не буває.

Китай

Після перших повідомлень про епідемію в Ухані жителі міста (11 млн осіб) і всієї провінції Хубень (56 млн людей) надягли маски. За кілька днів на зупинках громадського транспорту, у магазинах, на виході із житлових комплексів усім громадянам почали дистанційно вимірювати температуру спеціальним приладом: затримували й ізолювали всіх, у кого вона перевищувала 37,3 градуса. За тиждень в Ухані оголосили карантин: в’їзд і виїзд із міста тільки через КПП, де чергує поліція, що здійснює дезінфекцію і перевіряє симптоми. У житлові будинки щодня приходять дезінфектори, обробляють навіть сміття. Якщо в будинку виявляють хворого, весь житловий комплекс іде на карантин. Їжу і ліки його мешканцям доправляє спеціальна команда (безплатно). Вийти з квартири (у масці й рукавичках) можна раз на кілька днів у разі крайньої потреби — за спеціальним талоном, після прискіпливого контролю симптомів. Спочатку в магазинах записували номер паспорта і телефону кожного відвідувача. Згодом громадяни почали заповнювати спеціальну форму, зазначаючи паспортні дані, і отримували персональний ідентифікаційний код у телефоні. За цим кодом можна ходити в магазини, банки, аптеки. Усюди на вході цей код сканують, людині вимірюють температуру. Якщо особа перебувала в небезпечному «вірусному» місці, код змінює свій колір — і це сигнал відповідним службам ретельно перевірити її стан. Ситуацію на вулицях контролює поліція за допомогою дронів: особливо слідкують, щоб не було скупчень людей.

По всьому Китаю пересування людей обмежується територією їхньої громади, в’їзд у населенні пункти тільки через КПП (в’їзд особам без місцевої реєстрації дозволено тільки в деяких випадках). Дороги блокують тимчасовими огорожами. Усі приїжджі з інших населених пунктів, члени громади з підвищеною температурою, особи, що могли контактувати з хворими, підлягають 14-денній примусовій самоізоляції.

Уряд Китаю зобов’язав підприємства платити зарплату всім найманим працівникам, які перебувають на карантині, навіть іноземцям.

Італія

Через наплив інфікованих туристів із Китаю Італія стала центром епідемії коронавірусу в Європі. Спочатку країна припинила авіасполучення з Китаєм, потім закрила свої північні (найбільш уражені вірусом) регіони. Нині вся її територія є закритою зоною для іноземців, до мінімуму зведено пересування в межах країни. Зачинено всі навчальні й культурно-розважальні заклади, заборонено будь-які публічні заходи (якщо попервах, приміром, спортивні змагання можна було проводити без глядачів, то нині їх відмінено). Церковні служби відбуваються в режимі онлайн. Навіть на похоронах можуть бути присутні лише кілька осіб. А режим надзвичайної ситуації передбачено на шість місяців!

Громадянам Італії можна виходити тільки в невеликі продуктові магазини (великі супермаркети й торгові центри зачинено), аптеки й лікарні. У приміщення цих закладів пускають тільки в масках і рукавичках: черга на вхід з дистанцією 1—1,5 м між людьми, один відвідувач вийшов — один може зайти, одночасно в магазині чи аптеці може перебувати 5—10 осіб. Заборонено рукостискання, обійми й поцілунки. Нині італійська поліція має право зупиняти пішоходів і людей в автотранспорті й вимагати від них доказів, що вони пересуваються в невідкладних справах (наприклад, якщо людина їде до старої матері, що живе сама без догляду, тощо). Поліція розробила навіть спеціальну форму, яку потрібно заповнити, доводячи потребу в поїздці. За спробу порушити правила карантину передбачено штраф від 200 євро аж до ув’язнення терміном до трьох місяців.

До речі, Ватикан, відділений від Італії лише жирною жовтою смугою на бруківці, також удався до жорстких заходів безпеки: доступ паломників у країну припинено, усі богослужіння з участю Папи Римського стали закритими, їх транслюють в Інтернеті. Не виключено, що урочиста служба на католицький Великдень (12 квітня) у Ватикані також буде доступна лише у вигляді онлайн-трансляції.

Чехія

У цій країні було запроваджено дуже жорсткі безпекові заходи. Уряд, зокрема, чітко визначив, куди чехи можуть ходити під час карантину: на роботу, до рідних, у продуктові й господарські магазини, банки, аптеки. А також у державні установи — з невідкладних причин. В усіх інших випадках поліція повертає людину додому, до того ж порушник муситиме сплатити штраф.

За порушення вимог карантину передбачено серйозні покарання. Наприклад, якщо особа із симптомами коронавірусу вийде на вулицю між люди, їй загрожує ув’язнення терміном до 12 років.

Швеція

У цій країні кількість уражених коронавірусом перевищила 1000 осіб, зафіксовано навіть кілька смертельних випадків. Попри це шведський уряд не запроваджує надзвичайних заходів на території країни. Чиновники від медицини просто поширили докладні рекомендації щодо тестування коронавірусу, правил поводження в побуті під час епідемії. Уряд сподівається, що громадянам вистачить розуму дотримуватися цих порад. Шведи вважають, що коронавірус не більш небезпечний, ніж інші вірусні захворювання. Тому у Швеції відчинено всі громадські місця, немає обмежень для проведення спортивних і культурних заходів, весь бізнес і транспорт працює у звичайному режимі, так само школи й університети тощо. Хоч як дивно, великої кількості нових випадків зараження в країні не зареєстровано. Щоправда, з 19 березня уряд країни таки закрив кордони Швеції для іноземців.

Білорусь

Керівництво країни вирішило, що жоден карантин не стане на заваді скупченню людей. Навпаки: люди, особливо молодь, з нудьги інтенсивніше збиратимуться у великі товариства; батьки завезуть «карантинних» дітей до дідусів і бабусь, а це може поширити інфекцію серед людей похилого віку, які через загальні проблеми зі здоров’ям є найбільш уразливою групою. Словом, Білорусь живе у звичайному ритмі, навіть не закриває свої кордони із сусідами — Польща, Литва, Росія і Україна давно самі це зробили.

Велика Британія

Уряд цієї країни на початку епідемії обмежився закликом до пенсіонерів і школярів не їздити на екскурсії за кордон. Офіційна позиція була така: може статися, що коронавірус перетвориться на звичну для всіх сезонну інфекцію. Тож боротися з ним треба не поліцейськими методами, а науковими: якнайшвидше знайти ефективні медикаменти для його лікування. Британський уряд наголошує, що всі епідемії закінчуються виробленням так званого колективного імунітету, а будь-який карантин перешкоджатиме його утворенню, тому скоріше зашкодить справі, ніж допоможе. Щоправда, у середині березня уряд таки закликав британців максимально уникати соціальних контактів і старатися працювати дистанційно. Міністри не виключають, що кількість інфікованих може сягнути 10 тисяч, однак переконані в неефективності карантину: британці, мовляв, усе одно знайдуть спосіб його обійти, адже люди втомлюються від ізоляції.

***

Зауважимо, що уряди країн не завжди послідовні щодо запровадження антивірусних заходів. Наприклад, США заборонили в’їзд на свою територію жителям Євросоюзу, а британцям дозволили, хоча ті зі своїм ліберальним ставленням до пандемії можуть становити неабияку загрозу для американців. У Франції, де передбачено штраф у 135 євро за порушення заходів безпеки, 15 березня відбулися місцеві вибори, що спричинило на виборчих дільницях небезпечні скупчення людей. Велика Британія, котра не боїться вірусів, чомусь перенесла місцеві вибори на 2021 рік; а королева Єлизавета вперше за 68 років правління скасувала всі свої публічні зустрічі.

На думку експертів, така нелогічність свідчить про те, що світ не знає, як адекватно реагувати на пандемію. Тим часом лідерами за рівнем захворюваності є Китай (понад 80 тис. хворих), Італія (понад 28 тис.), Іран, Південна Корея (більше як 8 тис.).