ВІСНИК

Виправлення помилок, пов’язаних із неправильним обкладанням ЄСВ «перехідних» виплат

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону № 2464 обчислення ЄСВ здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких здійснюється нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які за цим Законом нараховується ЄСВ.
Нарахування ЄСВ здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ, яка з 1 січня 2018 року становить 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої Законом (п. 4 ч. 1 ст. 1, ч. 3 ст. 7 Закону № 2464). У 2018 році максимальна величина бази нарахування ЄСВ становила 55 845 грн (3723 грн х 15).Застосування максимальної величини при нарахуванні ЄСВ на суми «лікарняних», «декретних», оплати щорічної відпустки, період яких більше одного місяця, здійснюється окремо за кожний місяць (пп. 2 п. 3 р. IV Інструкції № 449).
Отже, з метою обкладання ЄСВ, відпускні, «лікарняні» і «декретні», які припадають на два й більше суміжні місяці (далі – «перехідні» виплати), стосуються місяців, за які вони нараховані (тобто розподіляються по місяцях, на які вони припадають). Якщо такого розподілу «перехідної» виплати по місяцях зроблено не було, і вся її сума була включена в дохід одного місяця (у якому виплата була нарахована), внаслідок чого сума місячного доходу перевищила максимальну величину бази нарахування ЄСВ, а роботодавець нарахував ЄСВ у межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ для такого місяця, то має місце недоплата ЄСВ, оскільки при розподілі «перехідної» виплати по місяцях, на які вона припадає, обкладанню ЄСВ буде підлягати сума «перехідної» виплати у більшому розмірі (якщо, звичайно, щомісячна заробітна плата працівника разом з винагородою за цивільно-правовим договором (ЦПД) у таких місяцях не перевищує максимальну величину бази нарахування ЄСВ). Таку помилку необхідно виправити шляхом перерахунку доходу кожного місяця (розподілу «перехідної» виплати по місяцях, на які вона припадає), а також шляхом перерахунку ЄСВ з подальшим його донарахуванням і сплатою.
Що стосується відображення «перехідних» виплат у Звіті про ЄСВ, то, згідно з пунктом 9 розділу IV Порядку № 435, на одну застраховану особу допускається кілька записів у таблиці 6 Звіту про ЄСВ, якщо протягом одного звітного періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат за поточні та майбутні (відпускні, «декретні»), за минулі [тимчасова непрацездатність і перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами (далі – «декретна» відпустка), нарахування сум заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання якої (яких) перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду – сум середньої заробітної плати за вимушений прогул] періоди.
Нарахування відображаються за календарний місяць – з першого по останнє число місяця (п. 9 р. IV Порядку № 454). Отже, всі виплати, нараховані в календарному місяці, у т.ч. за майбутні й минулі періоди, повинні бути відображені в місяці нарахування.

Детальніше — у  журналі “Вісник Пенсійного фонду України” №1, 2019