Як змінити виборчу адресу: новий електронний сервіс

Центральна виборча комісія запустила електронний сервіс для зміни виборчої адреси онлайн. Про це повідомила прес-служба Міністерства цифрової трансформації. До 9 вересня кожен українець, який постійно проживає не за місцем реєстрації, зокрема і внутрішньо переміщені особи, зможе змінити місце голосування онлайн. Детальніше про це розповіла заступниця генерального директора і керівниця програм Комітету виборців України Наталя Линник.

Експертка повідомила: для того, щоб змінити виборчу адресу що в онлайн-сервісі, що наживо у відділі державного реєстру, потрібно мати “мотиваційні” документи. Це може бути договір про оренду житла, довідка внутрішньо переміщеної особи, документ, що засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності в даному конкретному окрузі, документ, що виборець доглядає за літньою або неповносправною особою за цим місцем проживання, документ, який засвідчує перебування виборця у шлюбі чи інших родинних стосунках по конкретному місцю проживання (у цьому випадку потрібна заява від родичів, яка підтверджує перебування виборця у стосунках із людьми, які зареєстровані за такою виборчою адресою). Якщо у людини немає прописки, то потрібно звернутися у відповідний відділ соціального захисту, до якого вона прикріплена. Тоді вона може, взявши довідку із цього відділу, докласти її як мотиваційний документ.

“Буде відбуватися паперове подання так само, як це було навесні та влітку 2019 року. Але зараз ми бачимо, що виборці можуть також скористатися електронними підписами для того, щоб подати свої документи. Зрозуміло, що мало хто з українців має електронний підпис, проте ті виборці, які займаються підприємницькою діяльністю, є фізичними особами-підприємцями, здають електронну звітність, часто-густо, особливо молоді виборці, беруть електронний підпис, щоб здавати свою податкову звітність онлайн. Таким чином вони зайдуть у свій електронний кабінет у державному реєстрі виборців, пройдуть там ідентифікацію завдяки електронному підпису, а потім внесуть безпосередньо дані в електронну заяву, яка там розміщена та підкріплять PDF-файли мотиваційної частини”, – додає Наталя Линник.

Наталя наголошує, що виборці мають бути дуже уважними, коли заповнюють інформацію в електронному кабінеті, тому що відміна або зміна інформації може затягнутися та перевищити термін 9 вересня.

“У нас є друга хвиля коронавірусу, тому явка виборців, швидше за все, буде залежати від умов наявності або ненаявності пандемії, тому на явку [онлайн-сервіс] суттєво не вплине. Проте, сподіваюся, що ті 350 або 400 тисяч осіб, які змінили своє місце реєстрації навесні та влітку 2019 року, також забажають змінити свою виборчу адресу. В Україні орієнтовно налічується 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб і близько 3,5 млн трудових мігрантів, які мають роботу не за місцем реєстрації, а у великих містах. Очевидно, що до 5 млн може змінити свою виборчу адресу. Звичайно, за наявності доброї просвітницької інформаційної кампанії з боку держави, ЗМІ та профільних громадських організацій. Очікуємо, що до мільйона змінять свою виборчу адресу за цією процедурою”.