ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Як уберегтися від циститу

Із настанням холодів ця недуга стає актуальною для багатьох. Як уникнути цієї проблеми і які існують методи профілактики хвороби?

Цистит — це сезонне захворювання, особливо він проявляється осінню й навесні, коли починається нестійка погода. Влітку або взимку, коли людина знаходиться в стійкому погодному факторі, наш імунітет не зазнає такого перелаштування, як у перехідний період, — восени й навесні. Саме о цій порі спостерігається особливий стан напруженого імунітету, коли організм надто сприйнятливий і до застуди, і до загострення хронічних захворювань.

І у такому стані достатньо легкого переохолодження, аби захворіти. Звідси виникає запитання: як же вберегтися від неприємного загострення?

Цистит — це запалення слизової оболонки сечового міхура, яке спричиняє порушення сечовидільної функції. І як будь-який інший запальний процес, цистит може бути як гострим, так і хронічним. При цьому відомо, що приблизно третина випадків гострого циститу перетворюються на хронічні.

Тому якщо у вас почалися неприємні симптоми (почастішали позиви, різі й біль під час сечовипускання), не вдавайтеся до самолікування, звертайтеся до фахівців. Грамотно підібраний курс лікування знижує ймовірність розвитку хронічного процесу.

Наступним важливим моментом буде лікування наявних вогнищ хронічних інфекцій. Застарілий фурункул або каріозний зуб можуть бути причиною для висхідної інфекції й гематогенного її поширення по всьому організму. Тому вчасно вирішуйте свої проблеми, не затягуйте з лікуванням.

А щоб не підхопити болячку, достатньо дотримуватися нескладних профілактичних правил.

Не переохолоджуйтеся

Навіть зважаючи на те, що фактором розвитку циститу насправді частіше стають інші причини, а холод просто пришвидшує й посилює розвиток хвороби.

Тому уникайте протягів. Під час прогулянок на природі одягайтеся багатошарово — кілька легких кофт завжди краще, ніж одна тепла. Якщо промокли — мокрий одяг відразу міняйте на сухий! Ніколи не чекайте, що висохне на вас сам.

Вживайте вітаміни

Важливо не тільки берегтися від застуди й переохолодження, але й зміцнювати імунну систему. Тому ваше харчування має включати не тільки корисні фрукти й овочі, але також вітамінні комплекси.

Якщо ж ви надаєте перевагу замість пігулок природним засобам, то пам’ятайте, що вітаміну А найбільше в моркві, винограді, червоних і жовтогарячих фруктах та овочах. Вітамін С шукайте у цитрусових і кислій капусті. Вітамін Е — в оліях. А от вітамінів групи В багато в горішках і бобових, а також крупах і яйцях. Цинк і селен міститься в рибі й морепродуктах, м’ясі, печінці.

Дотримуйте правил гігієни

Найчастіше збудниками циститу є всілякі інфекції. У 80–95% випадків цистит спричинений кишковою паличкою.

Тому стежте за гігієною, носіть чисту білизну, бажано не синтетичну.

Частіше ходіть у туалет

Застої в сечовому міхурі призводять до його подразнення. При цьому застояна сеча — це ідеальне середовище для розмноження мікроорганізмів. Для здорової людини нормальним уважається 4–6 походів у туалет «за маленьким» на день.

Побільше рухайтеся

Мала фізична активність — часта причина застою крові у малому тазі й ослаблення тонусу м’язів. Це все призводить до того, що сечовий міхур спорожняється не повністю. Крім того, недостатнє кровопостачання тканин знижує опірність інфекціям.

Правильно харчуйтеся

Це допомагає позбутися хвороботворних бактерій і чинить сечогінний антисептичний вплив. Щоденний раціон повинен складатися зі страв, приготовлених із натуральних продуктів, з виключенням із меню солінь, гострого й пряностей.