Які функції виконуватиме Єдина інформаційна система соціальної сфери

Цього року в пілотних регіонах України запустили Єдину інформаційну систему соціальної сфери (ЄІССС), яка допоможе провести цифрову трансформацію соціальної сфери, отримувати якісні дані та оперативно надавати послуги українцям. Впровадження єдиної системи дозволить заощадити бюджету до 11 млрд грн щороку.

Про це стало відомо під час спільного брифінгу Мінцифри та Міністерства соціальної політики України.

Соціальна сфера – одна з статей держбюджету, на яку передбачено найбільше коштів щороку – понад 700 млрд грн. Але державі важко відслідкувати правильність використання цих коштів та адресність їх отримання. За попередніми даними Міністерства фінансів, 10-12% всіх соціальних виплат – це корупція

“Основа цифрової трансформації соціальної сфери – централізація даних. Саме тому ми впроваджуємо Єдину інформаційну систему соціальної сфери. Вона дозволить контролювати держкошти, формувати ефективну соціальну політику, відслідковувати корупційні ризики та максимально спростить процес отримання послуг для українців. Більше не треба буде збирати купи паперів та місяцями чекати розгляду заяв на субсидію чи призначення пенсії”, – зазначив Віцепрем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Під час брифінгу також анонсували найпопулярніші соціальні послуги, які з’являться  в Дії – отримання субсидій, призначення пенсій та послуги для ВПО. Замість ходіння кабінетами – одна заява онлайн на порталі Дія. Послуги стануть доступні після Дія Саміту, який відбудеться вже скоро.

Відсутність ЄІССС створювала декілька проблем для якісної роботи соціальної сфери. По-перше, людям доводилося носити з собою стоси ксерокопій даних, які вже є в реєстрах. По-друге, держава не володіла якісними даними, що значно затримувало надання послуг. По-третє, відсутність єдиного електронного реєстру породжувала корупцію в різних масштабах.

“Система, яку ми презентували сьогодні, це справжня революція у сфері соціального захисту – адміністративна, фінансова, ідеологічна. Її Інформаційне ядро – Єдиний соціальний реєстр, створений замість десятка не пов’язаних між собою реєстрів та інформаційних систем. Ми вперше на практиці реалізуємо принцип єдиного соціального вікна для кожної людини, зручного та позбавленого корупції”, – підкреслила Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України.

Зараз пілотна версія ЄІССС працює у чотирьох територіальних управліннях соціального захисту населення та п’яти територіальних громадах Київської та Житомирської областей.

З наступного року до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС) будуть послідовно підключатись нові громади, а коло послуг соціального характеру, які можна буде отримати через ЄІССС, буде постійно розширюватись. Про це заявила Міністр соціальної політики України Марина Лазебна під час спільного брифінгу Мінсоцполітики та Мінцифри “Цифрова трансформація соціальної сфери”.

Зокрема, за її словами, на базі Єдиного соціального реєстру буде консолідуватись вся “пенсійна історія” людини – як в солідарній, так і в обов’язковій накопичувальній системі, коли вона запрацює.

“Мінсоцполітики спільно з Мінцифри створили універсальну технологічну інфраструктуру для будь-яких соціальних виплат та послуг з надійним захистом та консолідованим зберіганням персональної інформації людей. ЇЇ можна використовувати при будь-яких змінах системи соціального захисту в майбутньому без витрачання додаткових коштів та створення додаткових структур”, – підкреслила Марина Лазебна.

Вона також зазначила, що для того, щоб гарантувати безперервне призначення соціальних виплат і надання послуг певний час паралельно з ЄІССС працюватиме чинна система.

“Процес впровадження системи досить складний. У ньому задіяно багато людей, які мають навчитись працювати з новим ресурсом. Але завдяки ефективній організації процесу впровадження ми очікуємо, що повний перехід на роботу виключно через Єдину інформаційну систему соціальної сфери відбудеться у термін до двох років”, – повідомила Марина Лазебна.

Сьогодні державні установи формують до 18 млн справ у паперовому вигляді за рік, що дорівнює близько 180-270 млн. листків паперу. Натомість електронний документообіг зекономить близько 1 350 тон паперу в рік, що дорівнює вирубці близько 27 гектарів лісу.