ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Якщо схопив радикуліт

Біль у попереку може з’явитися з багатьох причин. Як допомогти собі й полегшити страждання?

Іноді біль у спині свідчить про серйозні порушення в організмі, а іноді причиною болю стають фізична перенапруга, різкий рух, підйом чогось заважкого або падіння. Якщо ви опинилися саме в такій ситуації й ваше тіло пронизує нестерпний біль, що віддає з ділянки попереку в ногу, то у вас радикуліт.

Радикуліт (від лат. radicula — корінець) — захворювання периферичної нервової системи людини, яке виникає в результаті ушкодження, запалення або защемлення корінців спинномозкових нервів. Їх зтискає зруйнований міжхребетний диск, частина якого випинається у просвіт хребетного каналу. Звідси й біль. Звичайно, така неприємність рідко трапляється просто так. Зазвичай загостренню радикуліту передують переохолодження, тривале знаходження в незручній позі, різкі фізичні навантаження (наприклад, неправильно підняли щось дуже важке). Але всі ці моменти — це лише провокатори захворювання.

А справжньою причиною є передчасне зношування й руйнування міжхребетних дисків — остеохондроз, який сьогодні можна спостерігати не тільки у літніх, але й у зовсім молодих людей. Провиною тому  є і надмірне неправильне харчування, через що збільшується зайва вага, і сидячий спосіб життя, що послабляє м’язовий корсет, і шкідливі звички. Якщо не підтримувати здоров’я хребта, загострення радикуліту, на жаль, будуть повторюватися знову й знову.

 Не тягніть із лікуванням

Якщо гострий біль у попереку виник уперше, лікуватися потрібно якомога швидше, аби радикуліт не став хронічним. Якщо все робити правильно, хвороба пройде за кілька днів. У важких випадках знадобиться 2–3 тижні.

Насамперед під час загострення потрібно лягти на бік, зігнувши ноги (така поза допоможе розслабити м’язи в ділянці хребта, тому болітиме менше). Спину слід закутати вовняним шарфом. Постільного режиму треба дотримуватися кілька днів, але надто залежуватися не варто. Навпаки, потрібно якомога раніше починати активно рухатися — це допоможе швидше й ефективніше відновитися.

 Вживання протизапальних

Основний спосіб лікування радикуліту — прийом нестероїдних протизапальних препаратів: диклофенаку, кеторолаку, кетопрофену. Але відразу ж потрібно сказати, що всі ці засоби мають один важливий недолік — вони дуже погано впливають на слизову оболонку шлунка й тому протипоказані всім, хто страждає на виразкову хворобу.

Однак зараз є сучасні протизапальні ліки, які мають мінімум побічних ефектів. Це Нимесулід і Моваліс. Вони не такі агресивні щодо шлунка, і короткочасне вживання цих препаратів ніяких неприємностей зазвичай не спричинить.

 Знеболювальні засоби

Люди, які страждають від болю у спині, найчастіше зловживають знеболювальними, що абсолютно неправильно.

По-перше, анальгетики не усувають причину хвороби, а тільки борються з її основним проявом — болем.

А по-друге, часте вживання великих доз знеболювальних може призвести до ускладнень.

Наприклад, звичайний анальгін. Його заборонили до вживання в чистому вигляді практично в усіх країнах світу, та в Україні такої заборони немає. А прийом цього препарату може призвести до дуже серйозних наслідків. Тому анальгін краще замінити на парацетамол або комбіновані анальгетики, які мають у своєму складі одразу кілька компонентів.

У будь-якому разі, навіть за сильного болю, анальгетиками зловживати не можна. Достатньо вживати 2–3 пігулки на день. Адже знеболювальні ніяк не впливають на причину хвороби, тому не скорочують її перебіг.

Без мазі та ванн

Дуже часто ті, кого прихопив радикуліт, взагалі не вживають таблеток, а просто змащують або натирають хворе місце протизапальними мазями. Ніякого ефекту такі дії не дають, адже причина захворювання криється у суглобах. Жодна мазь проникнути так глибоко не зможе, тому полегшення в такому разі чекати не варто.

Інша справа, якщо біль у нижній частині спини виник від розтягнення або перевтоми м’язів. Ось тоді місцеве лікування мазями суттєво полегшить стан. А за радикуліту нічого подібного не станеться.

Те ж саме можна сказати й про гарячу ванну. Якщо це м’язові «проблеми», тепла вода матиме позитивний вплив. А за нападу радикуліту все може бути навпаки — тепло посилить набряк, і болючі відчуття стануть лише сильніші. І, звичайно ж, ванну не можна приймати, якщо біль у попереку з’явився уперше, і людина не знає, із чим він пов’язаний.

 Пам’ятайте!

Точний діагноз може встановити тільки лікар, і тільки він може призначити відповідне лікування. А до огляду фахівця про самостійне лікування потрібно забути, щоб не завдати непоправної шкоди здоров’ю.