Який порядок зарахування до стажу роботи періодів перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням?

Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058) в редакції, чинній до 01.10.2017, час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховувався до страхового стажу для призначення пенсії за віком та до стажу роботи з шкідливими умовами, який дає  право  на призначення  пенсії  на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі – Закон 2148) з 01.10.2017 внесено зміни до абзацу четвертого частини першої статті 24 Закону 1058, відповідно до якого час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Враховуючи зазначене, при зверненні за призначенням пенсії за віком/переведенні з інвалідності на вік відповідно до Закону 1058, починаючи з 01.10.2017, до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, зараховується час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням.

Також необхідно пам’ятати, що обчислення страхового стажу за період до 01.01.2004 здійснюється згідно з раніше чинним законодавством,  тобто  Законом 1788.

Статтею 56 Закону 1788 передбачено, що час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Отже, період перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням по 31.12.2003 зараховується відповідно до статті 56 Закону 1788 як до страхового так і пільгового стажу при призначенні пенсії за віком.