ПЕНСІЙНИЙ КУР’ЄР

Знайомтеся, «Пенсійний калькулятор»!

Чи знали ви, що кожна застрахована особа може розрахувати розмір майбутньої пенсії? Допоможе в цьому сервіс «Пенсійний калькулятор».

Цю електронну послугу від Пенсійного фонду складно назвати новою, адже її розробили кілька років тому. Проте лише в останній версії «Пенсійний калькулятор» — справді ефективний і корисний сервіс, що дає людині можливість розрахувати свій страховий стаж і розмір пенсії з урахуванням реальних показників. Адже сьогодні під час обчислення страхового стажу і заробітної плати використовують дані, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України.

Для чого і кому

У Пенсійний фонд звертається чимало людей, які ще не набули права на пенсію, оскільки не досягли пенсійного віку, проте хотіли б спрогнозувати своє пенсійне майбутнє. Саме вони і є основними «споживачами» послуги «Пенсійний калькулятор». Адже завдяки цьому ресурсу можна підбити певні підсумки трудової діяльності й зрозуміти, що робити і в якому напрямку рухатися, щоб поліпшити свої пенсійні перспективи.

Зрозуміло, що сьогодні точно розрахувати, яким буде розмір пенсії 2050 року, доволі складно, адже ніхто з нас не може зі стовідсотковою впевненістю сказати, де працюватиме за рік чи два, яким буде рівень цін, інфляції, показників середньої зарплати тощо. Тому «Пенсійний калькулятор» розраховує умовний розмір пенсії, який може бути призначено людині після досягнення пенсійного віку з урахуванням сьогоднішніх реалій: того рівня зарплати, який у неї визначено на час розрахунку, і припускаючи, що весь цей час до призначення пенсії вона працюватиме офіційно. Звісно, зважаючи на це, короткострокові прогнози будуть більш точними, ніж довгострокові. Проте й тим, кому до пенсії ще далеко, мабуть, буде цікаво дізнатися, на який рівень виплат варто сподіватися в майбутньому.

Однак якщо розмір майбутньої пенсії «Калькулятор» визначає дещо гіпотетично, то наявний страховий стаж на сьогоднішню дату порахує доволі точно (якщо ви введете всі необхідні дані до 01.01.2004 із трудової книжки, диплома тощо). Окрім того, сервіс дає можливість визначити ймовірний вік виходу на пенсію з урахуванням можливо набутого стажу (тобто у 60, 63 чи 65 років).

Довідка

«Пенсійний калькулятор» дає змогу розрахувати пенсію за віком згідно зі статтями 26, 27, 28, 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Одне слово, «Пенсійний калькулятор» — це чудова нагода спрогнозувати своє пенсійне майбутнє. Ви вже зацікавилися? Тоді розповімо, як можна скористатися послугою.

Крок за кроком

Спочатку треба зайти в особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/). Зробити це потрібно за допомогою кваліфікованого електронного підпису (раніше — ЕЦП) або ідентифікувавши себе з допомогою GovID (для цього можна використати, наприклад, банківську картку).

В особистому кабінеті зайти в розділ «Пенсійний калькулятор».

Для розрахунку пенсії потрібно:

  1. Перевірити персональні дані.
  2. Обов’язково визначити дату звернення (за замовчанням буде зазначено поточну дату) — саме на цю дату буде здійснено перевірку права користувача на пенсію за віком і розраховано пенсію.
  3. Додати періоди трудової діяльності, інформації про які немає в Пенсійному фонді, для цього потрібно натиснути кнопку «Додати період».

Під час введення нового періоду трудової діяльності потрібно ввести назву місця роботи (навчання), період (дати початку і закінчення) та щомісячної заробітної плати (доходу).

Для збереження періоду трудової діяльності треба скористатися кнопкою «Додати», а для скасування введення нового періоду трудової діяльності — кнопкою «Відміна».

  1. За результатами додавання нового періоду користувачу надається ієрархічна структура з відображенням сум заробітку по місцях роботи/роках/місяцях у межах нового періоду з можливістю змінити суму заробітку шляхом ручного редагування суми заробітку за місяць.
  2. Для видалення періоду трудової діяльності призначено піктограму («Видалити») в рядку періодів трудової діяльності.
  3. Для збереження даних і розрахунку пенсії призначено кнопку «Зберегти та розрахувати». Після цього дані, введені на сторінці «Пенсійний калькулятор», зберігаються і будуть відображатися під час подальшого входу користувача в пенсійний калькулятор.

Для видалення довведених даних призначено кнопку «Очистити та оновити за даними ПФУ»: на формі пенсійного калькулятора буде скасовано всі зміни, внесені користувачем у режимі ручного редагування, і відновлено дані, наявні в ПФУ.

  1. Після розрахунку пенсії користувачу буде надано суму розрахованої пенсії і протокол розрахунку (кнопка «Протокол розрахунку»).

Сформований протокол містить інформацію про всі складові розрахунку пенсії (помісячний розрахунок заробітної плати і страхового стажу, індивідуальні коефіцієнти тощо).

Ще раз наголосимо: сервіс не здійснює припущень щодо рівнів зростання середньої заробітної плати в Україні в наступні роки або рівня інфляції і дає змогу оцінити прогнозний розмір пенсії в умовах і цінах на момент розрахунку.

Результати попереднього розрахунку розміру пенсії зберігаються в особистому кабінеті користувача на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України та доступні для перегляду в будь-який час.

Варто зазначити, що кількість разів щодо модифікації вхідних даних і здійснення розрахунку пенсії не обмежено.

*************

Зверніть увагу!

Калькулятор не робить:

розрахунку пенсії по інвалідності;
розрахунку пенсії у зв’язку з втратою годувальника;
перерахунку пенсії працюючого пенсіонера;
розрахунку пенсії в разі переходу з одного виду пенсії на інший.